Zaujíma vás, ako často by mal človek opravovať a mazať navijaky? Odporúčame to urobiť pred plavebnou sezónou. Pokiaľ sa s loďou zúčastníte na pretekoch, je nevyhnutné uskutočniť servis raz i počas sezóny. Nezabudnite tiež vždy skontrolovať navijaky i pred regatou.

Servis a údržba navijakov na Vašej lodi je rovnako jednoduchá ako ich pravidelné oplachovanie vodou. Budete tiež musieť skontrolovať hriadele na lodi, či nevykazujú známky korózie, prevody, ložiská, pružiny a západky.

Postup je veľmi jednoduchý, ako na premazanie navijakov na lodi

Demontáž, kontrola, odmastenie, namazanie a opätovné zostavenie navijaka Vašej lode nie je tak ťažké. Tento proces je naopak pomerne metodický a je potrebné urobiť nasledujúce kroky:

1. Príprava

Pripravte si všetok potrebný materiál a nástroje. Navijak obložte bielymi uterákmi, pretože niektoré časti sa môžu od navijaka odraziť.

2. Premazanie navijakov na lodi – postupujte metodicky

Pri demontáži navijaka by ste mali prehľadne rozložiť všetky jeho časti, aby ste si boli istí, kam patria.

3. Odmastenie a kontrola navijaka

Aby ste mohli opraviť a namazať navijaky na lodi, musíte začať odstránením všetkých nečistôt a starej mastnoty. Vyhnite sa použitiu benzínu, pretože benzín môže ľahko poškodiť akékoľvek plastové diely. Budete musieť skontrolovať tiež stav navijaka, aby ste odhalili prípadné ohnuté alebo nalomené zuby na ozubených kolieskach. Nezabudnite tiež na zuby vnútri bubna navijaka.

Ďalej by ste mali skontrolovať ložiská a uistiť sa, či nie sú poškodené. Môžete tiež skontrolovať pružiny a západky spolu s puzdrami, kde sú umiestnené. A konečne, pri kontrole lodného navijaka by ste tiež mali dávať pozor, či sa niekde nevyskytuje hrdza. Ak si myslíte, že je niektorý diel príliš opotrebovaný, podľa potreby ho vymeňte.

4. Opätovné zostavenie navijaka

Proces opätovnej montáže je obvykle opakom procesu demontáže, ale mali by ste jednotlivé diely priebežne namazať. Pre túto konkrétnu prácu si zožeňte prípravok WD-40. Oblasti, ktoré určite potrebujete ošetriť, zahŕňajú zuby každého prevodu. Mazacie pružiny a západky by však mali byť ponechané ako sú, pretože by to mohlo ovplyvniť voľné otáčanie navijaka.

Ďalej budete musieť namazať zásuvky okolo bronzového puzdra vedľa držadla. Pokiaľ máte jeden z týchto klasických navijakov, ubezpečte sa, či bolo držadlo znova zostavené správnym smerom nahor. Akonáhle je navijak opäť zmontovaný, bude sa ľahko otáčať a bude pripravený čeliť sile vetra a mora!