Vášniví domáci majstri si radi riešia všetky praktické problémy v domácnosti sami. Nič však nevyskúša ich trpezlivosť tak, ako zhrdzavená skrutka, ktorá sa nie a nie pohnúť, nech už na ňu vyvíjate akokoľvek veľkú silu. Uvoľnite zhrdzavené skrutky snadno a rýchlo.

Väčšina majiteľov domov stratí trpezlivosť, keď narazí na zhrdzavenú skrutku, a nakoniec celú vec zhorší tým, že sa ju snaží povoliť silou. Pokiaľ zlomíte hlavičku takej skrutky, potrvá niekoľko hodín, než odvŕtate driek skrutky z kovovej konštrukcie.

Najlepší spôsob, ako odstrániť takéto skrutky, je pracovať s chladnou hlavou a vyskúšať rôzne spôsoby, ako zhrdzavenú skrutku povoliť. V tomto článku sa budeme zaoberať spôsobmi, ako jednoduchým spôsobom uvoľniť zhrdzavené skrutky.

Príprava

Pokiaľ uvažujete o práci na kovových konštrukciách, je najlepšie vopred všetko naplánovať. Majitelia domov, ktorí neplánujú dopredu, často nemajú dostatok správnych nástrojov a prípravkov na odstraňovanie zhrdzavených skrutiek. Možno budete potrebovať také príslušenstvo, ako je drôtená kefa, penetračný olej a ďalšie pomôcky, aby ste byli schopní uvoľniť zhrdzavenú skrutku.

Odstráňte hrdzu

Najprv odstráňte toľko hrdze, koľko je možné, aby ste mali väčšiu šancu skrutku uvoľniť. Vezmite tuhú drôtenú kefu a dôkladne skrutku vydrhnite, aby ste odstránili hrdzu. Odstránenie nadmernej hrdze bude vyžadovať určité úsilie. Funguje to však iba vtedy, ak je zhrdzavená skrutka stále použiteľná.

Uvoľnite zhrdzavené skrutky – Použite penetračný olej

Penetračný olej, ako je WD-40 alebo WD-40 Special Penetrant, je účinný odmasťovač a môže Vám v mnohých prípadoch pomôcť. Tu ho môžete použiť na rozpúšťanie zvyšnej hrdze a zároveň na namazanie závitov.

Penetračný olej uľahčí vybratie zhrdzavenej skrutky a zníži riziko prasknutia skorodovaného závitu. Musíte však oleju poskytnúť čas potrebný na účinné odstránenie hrdze.

Pokiaľ je zhrdzavená skrutka umiestnená na neprístupnom mieste, budete musieť odstrániť prekážky, ako sú rôzne konzoly alebo panely, aby ste zaistili voľný prístup pre kľúč a bol celkovo dostatok priestoru na odstránenie zhrdzavenej skrutky.

Použite správne náradie

Keď pracujete so zhrdzavenými skrutkami, najlepším nástrojom na ich uvoľnenie je šesťhranný kľúč, ktorý je určený pre tradičnú skrutku s šesťhrannou hlavou. Na zhrdzavené skrutky je ideálny, pretože znižuje pravdepodobnosť náhodného strhnutia hlavy skrutky alebo matice.

Pokiaľ korózia stále pretrváva, použite drôtenú kefu a odstráňte hrdzu z hlavy skrutky ručne. Je nutné, aby hlava kľúča alebo hlavice sedela dokonale na hlave skrutky. Mali by ste sa vyvarovať použitia zbytočnej sily, preto použitie rázového uťahováka alebo vratidla nemusí byť ten najlepší nápad.

Nakoniec dbajte na to, aby ste otáčali skrutkou správnym smerom. Pre ľahké zapamätanie poslúži pomôcka, že uťahovanie sa deje v smere hodinových ručičiek a povoľovanie proti smeru. Vďaka tejto pomôcke budete vždy otáčať skrutkou správnym smerom, aby ste ju uvoľnili a nakoniec odstránili.

Keď narazíte na zhrdzavenú skrutku, je veľmi ľahké prepadnúť frustrácii, ale ak zachováte pokoj a budete postupovať podľa vyššie uvedených odporúčaní, dá sa zhrdzavené skrutka jednoduchým spôsobom uvoľniť.

Viac informácií na našom blogu.