Spôsoby čistenia dlažby sú určite veľmi neprehľadné. Existuje toľko štýlov, textúr a materiálov, ktoré robia ľuďom vrásky na čele, keď sa snažia zapamätať si ich špecifikácie. Rovnako veľkou výzvou je však tiež odstrániť z dlažby škvrny. Ako odstrániť škvrny z dlažby?

Domáce čistiace prostriedky sa nakoniec ukážu ako Váš záchranca. A platí to i pre škvrny na dlažbe. Existujú špeciálne domáce riešenia, ktoré Vám môžu pomôcť i s tými najnáročnejšími škvrnami.

Pokiaľ vyčerpáte všetky priemyslové riešenia a škvrny na dlažbe stále zostávajú, skúste použiť nasledujúce domáce riešenie.

1.  Ako odstrániť škvrny z dlažby – Citrónový čistič

Staré porekadlo hovorí, aby ste si urobili limonádu, keď Vám život dáva citróny. A pokiaľ ide o čistenie dlaždíc, je to presne to, čo je treba urobiť, a to doslova.

Vezmite pomarančovú kôru alebo akýkoľvek iný druh citrusovej kôry. Nechajte ju v šálke s octom po dobu dvoch týždňov. Po uplynutí 14 dní roztok zrieďte pridaním rovnakého množstva vody. Nalejte roztok do sprejovej nádobky a použite ho na vyčistenie dlaždíc.

Roztok dobre čistí a navyše skvele vonia. Je zložený výlučne z prírodných ingrediencií, takže nepoškodí Vašu pokožku ako bielidlo alebo kyselina.

2.   Kúzelná zmes jedlej sódy a octu

Jedlá sóda je známa okrem svojich kypriacich vlastností i mnohými ďalšími možnosťami využitia. Veľa bylinkárov používa jedlú sódu na riešenie celého radu problémov. Zapáchajúca obuv? Použite jedlú sódu. Vitráže? Použite jedlú sódu s akýmkoľvek citrusovým roztokom.

Na odstránenie odolných škvŕn z dlažby použite 1 polievkovú lyžicu tekutého mydla na riad, ¼ šálky jedlej sódy a vedro horúcej vody. Môžete tiež pridať vôňu akéhokoľvek esenciálneho oleja. Použite tento domáci roztok na vyčistenie dlažby a budete žasnúť.

Roztokom z rovnakých dielov jedlej sódy a citrónovej šťavy sa môžete tiež zbaviť plesní z dlažby. Naneste zmes na postihnuté časti a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Opláchnite vlažnou vodou a rozdiel hneď uvidíte.

3.   Čistiaci roztok s mätou

Zmiešajte rovnaké diely alkoholu na čistenie, vody a bieleho octu. Pridajte 1 lyžičku mycieho prostriedku a kvôli mätovej vôni pridajte niekoľko kvapiek mätového oleja. Použite tento roztok na umytie dlažby a obnovte ju do pôvodnej krásy.

Tieto riešenia sú užitočné, ale na dosiahnutie tých najlepších výsledkov je nutné robiť určité úkony, aby sa predišlo tvorbe odolných škvŕn. Pravidelne podlahovú dlažbu myte mopom, aby sa v škárach nehromadila špina. V prípade rozliatia čistiaci roztok ihneď zotrite. Neponechávajte rozliaty roztok na dlažbe. Pokiaľ urobíte vyššie uvedené preventívne kroky, nebudú tvrdým orieškom ani odolné škvrny a budete vedieť, že môžete použiť tie najbežnejšie prírodné prostriedky.

Všetky ingrediencie nájdete doma v komore. A je to hotové!

Viac informácií na našom blogu.