Mnoho majiteľov domov pravidelne kosí trávu na svojom pozemku, ale netuší, ako efektívne odstrániť trávu z nožov kosačky. Pravidelné čistenie kosačky na trávu pomôže udržať žacie nože ostré a znížiť pravdepodobnosť upchatia. Aký je najlepší spôsob čistenia žacích nožov kosačky na trávu?

Výsledkom je, že budete mať rovnomerne pokosenú trávu a Vaša kosačka bude vyžadovať menej opráv. Súčasne môžete tiež minimalizovať šírenie chorôb, ktoré by mohli poškodiť Váš trávnik.

Čerstvo pokosená tráva je náchylná na choroby. Preto keď používate nože kosačky na trávu, ktoré neboli po nejakú dobu vyčistené, zvýšite pravdepodobnosť nákazy trávy mikróbmi a hubami. V tomto článku preberieme najlepšie spôsoby čistenia žacích nožov kosačiek na trávu.

Ako čistiť žacie nože kosačky na trávu

Čistenie nožov kosačky na trávu je pomerne jednoduché, ale je nutné to robiť opatrne a postupovať podľa nasledujúcich pokynov:

  • Natiahnite si odolné rukavice, aby ste sa pri čistení ostrých nožov kosačky neporezali.
  • Keď čistíte nože kosačky na trávu, musíte kosačku otočiť na stranu. To znamená, že musíte vyprázdniť palivovú nádrž kosačky. Pokiaľ tak neurobíte, palivo v nádrži sa môže rozliať. Ak chcete palivo uchovať, použite ručnú pumpu a palivo z nádrže najprv vypumpujte do pripravenej nádoby.
  • Pamätajte na to, že zapaľovacia sviečka, pokiaľ je zapojená, môže stále vydávať určité množstvo prúdu. Existuje teda šanca, že kosačka na trávu sa môže spustiť, zatiaľ čo rukami čistíte nože kosačky, čo môže spôsobiť fatálne zranenia. Aby ste boli v bezpečí, musíte zo zapaľovacej sviečky vybrať zástrčku kábla. Vo väčšine prípadov môžete zástrčku kábla pevne uchopiť rukou a vytiahnuť. Niektoré modely kosačky na trávu však potrebujú na odstránenie kábla zapaľovacej sviečky kľúč.
  • Najjednoduchší spôsob, ako odstrániť trávu a usadeniny z nožov kosačky na trávu, je vystriekať kryt i nože vodnou hadicou. To Vám umožní odstrániť všetku nahromadenú trávu a zvyšky zaseknuté v ostrí. Pritom je treba pamätať na to, že prúd vody by mal mať relatívne vysoký tlak, aby mal silu odstrániť nahromadený odpad z lopatiek.
  • Po dokončení čistenia prúdom vody z hadice môžete skúsiť odstrániť posledné zvyšky trávy pomocou štetca s tuhými štetinami. To je nutné, pretože prúd vody z hadice nemôže odstrániť kúsky trávy, ktoré sa zasekli v žacích nožoch.
  • Potom musíte z kosačky na trávu odstrániť žacie nože pomocou račne s dlhou rukoväťou. Pokiaľ chcete ostrie po ich vybratí nabrúsiť, môžete to urobiť brúsikom alebo iným ostriacim nástrojom.
  • Potom otrite ostrie a kryt vrstvou rastlinného oleja. Musíte to urobiť pred opätovným nasadením a upevnením žacích nožov do krytu kosačky na trávu. Toto ošetrenie poskytne žacím nožom dodatočnú ochranu proti hromadeniu úlomkov.
  • Nakoniec žacie nože znova nasaďte, upevnite na svoje miesto a dôkladne ich dotiahnite. Keď budete hotoví, môžete pripojiť zapaľovaciu sviečku a doplniť palivo, aby ste mohli začať kosačku znova používať.

Najlepší spôsob čistenia žacích nožov kosačky na trávu

Pravidelné čistenie kosačky na trávu je nevyhnutné pre jej správny prevádzkový stav. Našťastie môžete bez problémov postupovať podľa uvedených pokynov i v domácom prostredí.

Viac informácií na našom blogu.