Zima môže Vašu záhradu zanechať v zlom stave. Dostať ju späť do formy vyžaduje určité práce. Ale nebojte sa, nebude to vyžadovať príliš veľa námahy. Len pár opráv tu a nejaká tá jarná údržba záhrady tamto, a je to! Vaša záhrada bude zasa perfektná.

Ak chcete pripraviť svoju záhradu na novú sezónu, budete musieť uskutočniť niekoľko krokov.

Ostrihajte staré rastliny a trvalky

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zbaviť sa nezdravých mŕtvych rastlín, ktoré sú na Vašej záhrade už nejakú dobu. Nemusíte vytrhávať celú rastlinu, len ostrihajte mŕtve nadzemné časti a listy. Vzhľadom k tomu, že rastliny práve prečkali zimnú sezónu, je pravdepodobné, že niektoré ich časti stratili sviežosť. Preto je nutné odstrániť mŕtve časti, aby ste rastlinám vrátili život a energiu.

Oživte pôdu

Tento úkon je životne dôležitý, pretože ovplyvňuje rast a zdravie všetkých rastlín, stávajúcich i budúcich. Pridajte do pôdy kompost a zalievajte ju. Zdravá pôda znamená zdravé rastliny. Pokiaľ chcete mať záhradu hemžiacu sa zelenajúcimi rastlinami, musíte vyčerpanej pôde venovať trochu pozornosti.

Okrem pridania hnoja na prihnojenie pôdy pridajte do pôdy tiež určité množstvo kvetín a mulč z listov. Pomáha predchádzať rastu buriny a chorobám, ktoré by mohli potenciálne zničiť všetko Vaše rastlinstvo.

Jarná údržba záhrady – Pripravte záhony

Je treba, aby ste svoje kvetinové záhony pripravili predtým, než nastane čas pre výsev rastlín. Vyplejte prípadnú trávu, ktorá v záhonoch vyrástla. Tiež odstráňte z kvetinových záhonov všetky mŕtve listy alebo zvyšky rastlín. A hurá na ďalší krok.

Zasaďte nové kvety a kry

Hneď ako odstránite všetky zvyšky a mŕtve rastliny, je čas do Vašej záhrady zasadiť nový život. Zasejte semená rôznych rastlín, odporúčame skôr trvalky než jednoročné rastliny. Jednoročné rastliny je treba každý rok vymieňať, čo je zbytočná práca navyše.

A predovšetkým zasejte najskôr tie semená, ktoré potrebujú veľa času na vyklíčenie. Týmto spôsobom môžete zabezpečiť, že v dobe, keď bude nová sezóna v plnom kvete, všetky nové rastliny už budú rásť.

Jarná údržba záhrady – Zatočte s burinou

Na staré a nové záhony aplikujte postrek, aby ste sa zbavili všetkej klíčiacej buriny. Včasný postrek udusí zárodky buriny, než sa rozšíri po celej záhrade.

Nezabudnite realizovať všetky uvedené kroky, aby ste sa mohli potom pozrieť z okna a pred domom videli rozkvitnutú záhradu. Neleňte a začnite s prípravou Vašej záhrady na jar včas.

Viac informácií na našom blogu.