By REDPIXEL – stock.adobe.com

Vidíte nové auto idúce vedľa vás na ceste a premýšľate: “Naozaj by som si mal umyť auto”. Nebojte sa, všetci sme boli v takejto situácii. Áno, čistenie auta vyzerá ako fuška, ale premýšľali ste niekedy, že prečo je také jednoduché sa okúpať, a keď je čas na auto, zdráhate sa? Umývanie auta každý mesiac v autoumyvárni môže byť veľmi nákladné a priznajme si, nie každý z nás to robí každý mesiac. Predstavte si všetku tú špinu, ktorá sa nahromadila na vašom aute, ktorú mimochodom nevidíte a ničí to jeho krásu.

Čistenie interiéru vozidla je pomerne jednoduché, pretože všetko, čo musíte urobiť, je utrieť ho vlhkou handričkou a potom ho navoskovať. Pokiaľ ide o koberec, ak je vyberateľný, môžete ho vyprať s čistiacim prostriedkom a okolie môžete povysávať. Ak však hovoríme o jeho exteriéri, bude to zdĺhavejší proces. Buďte pripravení na to, že to bude drina a navyše sa zamočíte a zašpiníte.

Na čistenie automobilov nepotrebujete žiadne luxusné produkty. Možno vás budú lákať regály obchodov lemované špeciálnymi rozpúšťadlami, utierkami a kefami, ale zamyslite sa – skutočne to potrebujete? Nie, pretože vám chcem povedať pár tajných tipov na umývanie auta, ktoré vám ho pomôžu vyčistiť v šiestich jednoduchých krokoch.

Krok #1

Umyte ho vysokým tlakom vody

Jedna z najväčších chýb, ktorú ľudia robia, keď umývajú auto je, že používajú prípravky na umývanie riadu alebo podobné čistiace prostriedky. Tieto čistiace prostriedky síce môžu odstrániť špinu, avšak odstránia aj vosk a auto takto bude náchylné na hrdzavenie. Takže kúpte hocijaký autošampón a rukavicou namydlite auto. Namiesto oplachovania peny vedrami vody, použite hadicu a prepnite ju na vysoký tlak. Toto odstráni nepoddajnú špinu.

Krok #2

Odstraňovanie špiny zo škrabancov

Len čo auto zbavíte nečistôt, budete jasne vidieť šmuhy, oxidáciu a škrabance v nátere. Keď ide vaše auto vysokou rýchlosťou, povedzme 100 km/h, nečistoty zo vzduchu sa zachytávajú do odkrytých miest na povrchu a tak sa hrdza môže skryť.  Aj keď umývanie odstráni špinu, drsné zrniečka zostávajú. Pre tento krok potrebujete ílovú súpravu. “Clay-Barring” je proces, pri ktorom používate íl a mazivá, ktoré sú súčasťou balenia, na čistenie týchto škrabancov.

Vytlačte si íl na dlaň a nastriekajte naň mazivo. Teraz to naneste na škrabance. Tým sa odstráni posledné voskovanie a obnoví hladkosť farebného náteru. Čím sú škrabance hlbšie, tým viac krát budete musieť použiť nový kus ílu a nástrek maziva. Ak íl zošedne, znamená to,  že špina je odstránená.

Krok #3

Použite aplikátor na umývanie áut

Ak zistíte, že “Clay-Barring” je náročný postup, pretože vaše auto má príliš veľa škrabancov, alternatívnou možnosťou je použiť WD-40. WD-40 môže pomôcť pri čistení vozidla. Spolu s odstraňovaním nečistôt, oleja a špiny z povrchu vozidla sa používa tiež na uvoľnenie matiek a skrutiek a zabraňuje hrdzaveniu kovových častí. Jediným nástrekom tohto maziva môžete nielen vyčistiť povrch vozidla, ale zároveň aj ochrániť  kovové prvky pred korodovaním. WD-40 stačí len nastriekať na škrabance a prebrúsiť oceľovou vlnou. Nastriekajte druhú vrstvu na povrch a nechajte ju zaschnúť. To zabráni čiastočkám špiny a hrdze zachytiť sa na povrchu vozidla počas šiestich mesiacov.

Krok #4

Leštenie

Leštenie je úplne odlišné od voskovania. Hoci tento krok nie je povinný, môže odstrániť menšie škrabance z povrchu vozidla. Pre tento krok nepotrebujete leštičku. Nalejte trochu leštiaceho prípravku na autá na hubku a rozotrite ho po celom vozidle.

Krok #5

Vosk na ochranu krásy auta

Bez vosku nie je čistenie auta úplné. Voskovanie chráni auto pred UV žiarením a zabraňuje vyblednutiu farby. Tiež chráni farbu auta pred vtáčími exkrementami. Naneste malé množstvo vosku na hubku a votrite ho v kruhových pohyboch. Existujú dva druhy vosku – jeden, ktorý poskytuje biely jasný povrch a druhý, ktorý poskytuje lesklý povrch. V závislosti od farby vášho auta si môžete vybrať ľubovoľný z nich.

Krok #6

Umyte okná

Namiesto použitia sprejov na Čistenie auta skla použite WD-40. Po umytí skla mydlom a odstránení prebytočnej vlhkosti nastriekajte na sklo malé množstvo WD-40 a rozotrite, aby ste odstránili nečistotu. Stiahnite okno a očistite aj hornú časť skla.

Niektorí ľudia hovoria, že nedokážu odstrániť nálepky nalepené na čelnom skle. Netreba sa obávať, pretože WD-40 nám môže pomôcť. Jednoducho nastriekajte WD-40 na nálepku a chvíľu trpezlivo čakajte. Chemikálie v mazive uvoľnia nálepku a potom ju môžete odstrániť plastovou škrabkou na tmel.

Takže poďte na to … šesť jednoduchých krokov na čistenie auta. Nepotrebujete drahé veci, aby ste sa držali týchto šiestich krokov. Všetko, čo budete potrebovať, je mazivo WD-40, ktoré vám pomôže vyčistiť niektoré povrchy, o ktorých ste si predtým mysleli, že ich nie je možné vyčistiť.

Toto mazivo je dostatočne silné na použitie na akomkoľvek povrchu vozidla, vrátane motora. Mazivo ponúka šesť mesiacov ochrany pred nečistotami a hrdzou. Všetko, čo musíte urobiť, je umyť a navoskovať vaše auto raz za mesiac a WD-40 sa postará o zvyšok.