Po dlhej zimnej sezóne, keď človek trávi čas prevažne doma, je jar ako nádych čerstvého vzduchu. Keď zima povie svoje poslední slovo, teplo vyláka von cyklistov na vytúžené bicyklové výlety. Než po prvý raz sadnete na svoj bicykel, je nutná údržba bicyklov. Tu je niekoľko jednoduchých krokov, ktoré Vás prevedú jarnou rutinou údržby bicykla.

Skontrolujte hrdzavé miesta

Pokiaľ nájdete kdekoľvek na bicykli hrdzu, použite akýkoľvek odmasťovač a hrdzu odstráňte. Na odstránenie hrdze použite oceľovú vlnu. Odporúčame použiť citrónový odmasťovač, ktorý je dostatočne silný na to, aby odstránil akúkoľvek hrdzu, od miernej až po intenzívnu.

Údržba bicyklov – Bicykel umyte

Ďalšia vec, ktorú musíte urobiť pri príprave bicykla na jar, je jeho dôkladné umytie. Umyte ho teplou mydlovou vodou, celý ho namočte a použite veľké množstvo mycieho prípravku. Kefou rozotrite penu po celom povrchu bicykla tak, aby sa mycí prostriedok dostal do všetkých kútov a škár.
Je nevyhnutné, aby sa mycí prostriedok dostal do každej škáry, kde môžu byť nahromadené nečistoty. Tieto nečistoty zmäknú, pri oplachovaní bicykla sa vyplavia a Vy ich zotriete.
Po umytí bicykla mydlovou vodou ho dobre opláchnite. Postavte ho na sedlo a očistite tiež kolesá.

Skontrolujte všetky páky

Stlačte a uvoľnite brzdové páky, aby ste skontrolovali ich funkčnosť. Stlačte brzdy poriadne ešte raz a skontrolujte, či sú v poriadku alebo nie. Po kontrole brzdových pák skontrolujte stojan, či bezpečne drží a bicykel sa nekýva.

Údržba bicyklov – Vyskúšajte všetky súčasti a príslušenstvo

Skontrolujte všetky časti Vášho bicykla, od sedla po pneumatiky a uistite sa, že všetko funguje hladko. Vytiahnite sedlo, umyte priestor pod ním a potom ho dobre premažte. Skontrolujte tlak v pneumatikách a prípadne ich obe dofúknite na rovnaký tlak, aby ste mali počas jazdy bezchybnú trakciu.
Vyskúšajte všetky skrutkové spoje, ktoré držia bicykel pohromade a skontrolujte, či sú všetky pevne dotiahnuté. Pokiaľ je niektorý z nich voľný, pred jazdou ho dotiahnite.

Namažte bicykel

Naneste na reťaz, brzdy, prehadzovačku a prešmykač kvalitné mazivo. Jedná sa o posledný krok údržby Vášho bicykla. Mazivo nechajte zaschnúť, bicykel nastriekajte vodou a nehýbte s ním, inak mazivo na komponenty nepriľne.

Potom, čo ste krok za krokom prešli sprievodcu jarnou údržbou bicykla, Vám nič nebráni vyraziť na bicyklový výlet. Prezlečte sa do svojho cyklistického odevu, skočte na svoj milovaný bicykel a užite si výlet.

Viac informácií na našom blogu.