Vedeli ste, že hrdza je výsledkom oxidácie železa? Najčastejšou príčinou je prípad, keď sú kovy dlhodobo vystavené vlhkosti. Preto akýkoľvek kov, ktorý obsahuje oceľ alebo železo, má tendenciu spájať svoje  atómy s atómami kyslíka vo vode, čo vedie k vytvoreniu vrstvy oxidu železa a k tvorbe hrdze.

Hrdza potom začne na týchto povrchoch rásť a exponenciálne urýchľuje celý proces – preto je údržba z Vašej strany životne dôležitá. Odstraňovanie hrdze z kovu nie je tak zložité a tento článok Vám to objasní.

1. Čistenie hrdze pomocou kyslých roztokov

Namočenie do octu

Ocot je netoxická kyselina, ktorá sa nachádza vo väčšine domácností. Ocot dokáže zázraky, pokiaľ ide o boj s hrdzou. Všetko, čo musíte urobiť, je ponoriť skorodovaný predmet do nádoby naplnenej octom a nechať ho tam cez noc. Ráno na Vás čaká už len práca s odstránením uvoľnenej hrdze.

Čistenie hrdze pomocou limetkovej alebo citrónovej šťavy

Limetková alebo citrónová šťava fungujú obzvlášť dobre na hrdzavé škvrny, ktoré sa vytvorili na Vašom odeve. To znamená, že môže tiež efektívne fungovať na predmetoch, na ktorých sa vytvorila hrdza. Najprv posypte zasiahnuté miesto trochou soli a potom namočte predmet do limetkovej alebo citrónovej šťavy. Asi po hodine môžete pokračovať a oškrabať hrdzavý povrch pomocou alobalu vytvarovaného do gule.

Citrónová zmes odviedla svoju prácu!

2. Čistenie hrdze pomocou pasty

Výroba pasty s obsahom tatarky a peroxidu vodíka

Konzistencia pasty musí byť rovnaká ako v predchádzajúcej metóde pridaním väčšieho množstva tatarky na rozdiel od peroxidu vodíka. Po vytvorení pasty ju aplikujte na hrdzavý povrch. Hrdzu z povrchu potom odstráňte pomocou brúsneho nástroja.

3. Čistenie hrdze pomocou WD-40

Je známe, že tento viacúčelový prípravok je skvelý odstraňovač hrdze a funguje tiež ako preventívne opatrenie. Všetko, čo musíte urobiť, je navlhčiť hrdzavý predmet prípravkom WD-40 a potom ho vydrhnúť drôtenou kefou.

Prípravok môžete tiež otestovať na malej oblasti hrdzavého predmetu a skontrolovať, či ho WD-40 nepoškodí. Pokiaľ budete prípravok WD-40 aplikovať pravidelne na povrchy náchylné ku korózii a tvorbe hrdze, hrdza sa už nikdy nevráti. Ak sa Vám zdá, že bežné produkty WD-40 nefungujú tak efektívne, ako ste si predstavovali, môžete si obstarať penetrant WD-40 Specialist Penetrant. Tento produkt bol špeciálne navrhnutý na prenikanie do špiny a hrdze, takže sa dajú ľahko odstrániť z akéhokoľvek povrchu.

Teraz už viete, že so správnymi nástrojmi v domácnosti už nikdy nebudete musieť riešiť problémy s hrdzou!