Keď niekto hovorí, že bicykel potrebuje stálu údržbu, ľudia to zužujú na nutnosť aplikovať na svoje bicykle mazivá. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že údržba bicyklov je viac, než namazanie reťaze a otieranie vlhkosti z bicykla. V tomto článku sa dozviete, prečo je dôležité čistiť bicykel. 

Prečo je dôležité čistiť bicykel?

Bicykel tvorí systém rôznych pohyblivých súčastí, a preto sa na ňom môže ľahko hromadiť prach, nečistoty a blato. Vyžaduje veľkú starostlivosť, aby sa zabránilo zatvrdnutiu týchto nečistôt a bicykel aby tak stále bezchybne fungoval. Preto je nutné čas od času bicykel umyť, aby ste sa uistili, že zostáva v perfektnom stave.

Čistenie bicykla sa môže zdať ako nevýznamný krok, avšak jedná sa o zásadnú vec pri preventívnej údržbe. Profesionálni cyklisti umývajú svoje bicykle každý deň, niektorí dokonca po každých pretekoch alebo po každej jazde.

Robia to preto, aby zo svojich bicyklov získali čo najlepší výkon. Aj keď nemusíte svoj bicykel umývať každý deň, mali by ste sa pokúsiť umyť ho niekoľkokrát za každú sezónu. Nezdá sa to ako veľká úloha, ale môže to mať veľký vplyv na jeho údržbu.

Počas horúcich letných dní sa na bicykel môže dostať pot cyklistu, kedykoľvek sa zastaví na semaforoch, na križovatke alebo jednoducho, keď si dá dolu prilbu. Pot sa môže ľahko dostať medzi súčasti a do rôznych dutín Vášho bicykla.

Pot sa môže dokonca nahromadiť na oceľových a hliníkových komponentoch bicykla a pomaly spôsobiť koróziu. Aj keď tento druh vystavenia vlhkosti nemusí byť na prvý pohľad zrejmý, vedie ku korózii, ktorá Váš bicykel poškodzuje.

Okrem toho, ak sa pozriete na náboje kolies, brzdové strmene a hlavové zloženie, pravdepodobne tam uvidíte nahromadenú špinu. Deje sa to väčšinou v prípade, keď cyklista svoj bicykel ani čas od času nevyčistí. Pokiaľ tento druh cestného znečistenia nezotriete okamžite, môže na Vašom bicykli odstrániť ochrannú vrstvu maziva a odhaliť tak jeho vonkajšie prvky.

Nakonec je nutné uistiť sa, či je reťaz Vášho bicykla čistá a leskne sa. Pokiaľ zaznamenáte, že je reťaz čierna a mastná, je pravdepodobné, že nečistíte bicykel tak pravidelne, ako by ste mali.

Zatiaľ čo Váš bicykel potrebuje mazivo, aby fungoval hladko a nehlučne, je nutné ho po namazaní tiež očistiť. Prebytočné mazivo na reťazi môže hromadiť prach a nečistoty, čo môže ovplyvniť funkčnosť reťaze a brániť v plynulom radení.

Pokiaľ pravidelne čistíte a odmasťujete reťaz Vašich bicyklov, môžete si všimnúť, že špina predčasne neopotrebováva valčekové puzdrá a články reťaze.

Čistenie bicykla je veľmi jednoduchý proces, ale môže výrazne posilniť preventívnu údržbu a pomôcť Vašim bicyklom podávať tie najlepšie výkony.

WD-40 Bike je špeciálna sada pre bicykle, ktorá pomáha cyklistom čistiť, mazať a chrániť ich bicykel, a to v každých poveternostných podmienkach. 

Viac informácií na našom blogu.