Najčastejší dôvod ušpinenia sa pri stavebných prácach je špina od betónu, ktorý sa prichytil a zaschol na náradí. Ako často oklepávate nástroje od betónu? Náš odhad je, že neustále. Ako na odstránenie zaschnutého betónu z kovu?

Pokiaľ ste sa niekedy snažili čokoľvek stavať alebo opravovať, museli ste prísť do styku so zaschnutým betónom na kovových nástrojoch alebo na zábradlí. Najbežnejší spôsob, ktorý ľudia často používajú, je snaha oškrabať zaschnutý betón pomocou kovových nástrojov alebo oceľovou drôtenkou. Tento spôsob však nevyčistí nástroj príliš dobre a oceľ môže nástroj poškrabať.

Ak si prajete odstrániť betón z kovového náradia, tu je niekoľko tipov, ako sa ho zbaviť.

Použitie kyseliny na odstránenie zaschnutého betónu z kovu

Keď zistíte, že máte murársku lyžicu obalenú zaschnutým betónom, nerozčuľujte sa. Máme na Váš problém spoľahlivé riešenie. Ale než začnete prezerať všetky skrine a hľadať kyselinu, je treba splniť malú domácu úlohu.

Najprv zistite, z akého kovu je vyrobený postihnutý nástroj. Prečo je to nutné? No, pretože kov s kyselinou môže ľahko reagovať. Než teda uvediete obe zložky do kontaktu, musíte sa uistiť, že to nespôsobí výbuch.

Ľahké kovy ako hliník, zinok, meď alebo nikel, nesmú prísť do styku so silnými kyselinami, ako je kyselina chlorovodíková alebo kyselina sírová, pretože výsledok môže uvoľňovať do atmosféry vodík. Pokiaľ vodík reaguje s kyslíkom v atmosfére, môže tvoriť toxickú zmes, ktorá by mohla byť nebezpečná.

Takže pred nanesením akéhokoľvek druhu kyseliny si zistite druh kovu, ktorý chcete vyčistiť. Ak príslušný kov nie je dostatočne silný, použite na vyčistenie nástroja slabú kyselinu. Slabé kyseliny zahŕňajú kyselinu mravčiu alebo kyselinu citrónovú, ktoré môžu zbaviť nástroj zaschnutého betónu bez poškodenia povrchu.

Často môžete naraziť na informácie, ktoré na čistenie kovu odporúčajú kyselinu fluorovodíkovú. Ale to je veľmi ZLE. Za prvé, pri dotyku s kovom môže spôsobiť silnú reakciu. Za druhé, je veľmi škodlivá pre ľudskú pokožku. Pokiaľ s ňou nebudete zachádzať opatrne, môžete si pokožku vážne poškodiť.

Po zistení druhu kovu, ktorý sa snažíte vyčistiť, ho namočte do kyseliny a nechajte nejakú dobu pôsobiť. Keď sa betón rozpustí, nástroj vyberte. Nechajte ho zaschnúť a otrite ho vlhkou handričkou.

Pred zahájením celého procesu sa uistite, že používate správne prípravky a realizujte vopred všetky bezpečnostné opatrenia. Keď už máte natiahnuté rukavice a niečím zakrytú tvár, začnite s čistením náradia.

A pokiaľ Vám príliš nejde o to, aby zostal kov nepoškrabaný, betón oškrabte alebo udrite nástrojom o tvrdý povrch, kým nebude čistý.

Ak používate na odstránenie betónu z kovu kyselinu, dodržujte bezpečnostné opatrenia. Chráňte si ruky rukavicami a okamžite sa umyte, ak sa Vaša pokožka dostane do kontaktu s touto látkou. Skladujte látku mimo dosah detí.

Viac informácií na našom blogu.

☛ www.wd40.sk | @wd40slovakia | #WD40czech #WD40 #sprej #univerzalnipripravek #ochrana #UseOftheDay #WD40Wins #WD40Works #FixTheWorld #DIY #StayHomeandDIY #StayHomeandGarden #zustanmedoma