Keď sa vlhkosť dostane na kovový povrch, zanechá tam škvrny červenej hrdze. A keď je kovový povrch potiahnutý hrdzou, stráca svoju hodnotu. Ale nemusí to tak byť. Pokiaľ sa na kovový povrch dostane hrdza, predmet nie je automaticky nepoužiteľný, pretože hrdzu z kovu môžete niekoľkými jednoduchými krokmi ľahko odstrániť. Ako na odstránenie hrdze z kovu?

Odstránenie hrdze z kovu nie je tak náročné, ako by ste si možno mohli myslieť. Na prácu Vám bude stačiť niekoľko ingrediencií, ktoré iste nájdete vo Vašej domácnosti.

Odstránenie hrdze z kovu pomocou jedlé sódy

Všetko, čo je treba urobiť, je naniesť väčšie množstvo jedlej sódy na všetky zhrdzavené oblasti kovového povrchu, ktoré chcete vyčistiť. Keď to urobíte, nechajte predmet pokrytý jedlou sódou niekoľko hodín stáť.

Po uplynutí doby pôsobenia odstráňte jedlú sódu z povrchu. Ak sa nástroj, ktorým sa pokúšate povrch vyčistiť, len komplikovane dostáva do ťažko prístupných miest, použite zubnú kefku alebo podobný nástroj, ktorý má štetinky. Na čistenie môžete použiť tiež oceľovú vlnu alebo drôtenku.

Varovanie: jedlá sóda funguje najlepšie, keď je intenzita hrdze, na ktorú ste zameraní, mierna až stredná. V prípade intenzívnej korózie nemusí jedlá sóda fungovať, prípadne nemusí fungovať po jedinom ošetrení.

Citrónová šťava a soľ

Táto metóda funguje tiež najlepšie na slabú až stredne silnú intenzitu hrdze. Na postihnuté miesto, ktoré chcete vyčistiť, naneste veľké množstvo soli. Aby ste odstránili hrdzu, vezmite polovicu citróna a vydrhnite ním hrdzou postihnutú oblasť posypanou soľou. Použite rozkrojenú časť citróna a občas v priebehu drhnutia vytláčajte šťavu, aby sa dostala na povrch.

Zemiak a mycí prostriedok na riad

Podivná kombinácia, že? Ale funguje to!
Zemiak rozkrojte na polovicu a na jeho jednu polovicu naneste slabý mycí prostriedok na riad. Plochou s naneseným mycím prostriedkom vydrhnite hrdzou postihnutý povrch. Opakujte tento postup toľkokrát, koľkokrát bude treba.

Tú istú polovicu zemiaka môžete znova použiť, stačí len odrezať tenký plátok z použitej strany. Nový povrch znova ponorte do mycieho prostriedku a postup opakujte.

Ocot

Ocot je skvelý prostriedok na všetky odolné škvrny!

Ponorte nástroj, ktorý chcete vyčistiť, do octového kúpeľa a nechajte ho tam cez noc. Druhý deň nástroj vyberte a očistite všetku uvoľnenú hrdzu pomocou drôtenky alebo oceľovej kefy. Váš nástroj bude opäť čistý a lesklý.

Odstránenie hrdze z kovu díky WD-40

Je známe, že WD-40 pomáha odstraňovať hrdzu a škvrny z kovových materiálov a predmetov. Jednoducho ho nastriekajte na postihnutú oblasť, nechajte niekoľko okamihov pôsobiť a potom očistite z povrchu všetky škvrny.

Zhrdzavené nástroje a náradie nemusíte vyhadzovať. Zachráňte ich pomocou účinných domácich prostriedkov a predĺžte im životnosť o ďalšie roky.

Viac informácií na našom blogu.