Mazanie zipsov na batožinách – nič neskazí náladu na cestovanie rýchlejšie než pokazený zips na batožine. Miesto toho, aby ste premýšľali o odložení cesty, zipsy batožín namažte a naučte sa dbať na ich preventívnu údržbu.

Rozhodne si teda nenechajte pokaziť náladu a prečítajte si nasledujúci článok, nemalo by Vám to zabrať viac ako pár minút.

Krok 1: Udržujte zipsy batožín čisté

Môže Vás to prekvapiť, ale i tie najmenšie stopy prachu môžu zipsy na batožinách poničiť. Preto je nutné vždy po návrate z kempu alebo z akejkoľvek inej cesty zipsy dôkladne očistiť. Môžete to robiť napríklad vždy pri upratovaní izby.

Jediné, čo musíte urobiť, je použiť handričku na čistenie zipsov. Najlepšie je, keď pomocou obyčajného mydla a teplej vody uvoľníte všetku špinu a nečistoty, ktoré sú zatvrdnuté medzi zubami zipsu. Dbajte na to, aby ste zuby na zipse čistili opatrne a aby ste odstránili všetky zvyšky mydla.

Ak potrebujete vyčistiť zips rýchlo, môžete použiť stlačený vzduch v nádobke. Pre tých, ktorí to nepoznajú, je to spôsob, ktorý sa používa pri čistení klávesníc.

Krok 2: Mazanie zipsov na batožinách prípravkom WD-40

Existuje mnoho spôsobov, ako namazať zipsy na batožinách, napríklad pomocou bielej sviečky, balzamu na pery, olivového oleja, grafitových ceruziek (pre citlivé zipsy) a Windexu. Aj keď všetky tieto spôsoby môžu fungovať dobre, nemôžu sa vyrovnať prípravku WD-40.

WD-40 nielen namaže zipsy na batožinách, ale tiež zaistí, aby boli chránené pred koróziou a tvorbou hrdze. Tento prípravok vytesňuje vlhkosť a vodu z akéhokoľvek povrchu, na ktorý je aplikovaný, a preto poškodenie zipsov na cestách nehrozí.

Najlepší spôsob, ako aplikovať prípravok WD-40 na zipsy batožín, je nanesenie prípravku na zapnuté zipsy, ale my si povieme, ako postupovať, keď je zips zaseknutý. Na čistú žinku alebo utierku naneste pomocou trysky malé množstvo prípravku WD-40.

Teraz uchopte do látky jednu stranu zipsu a pretiahnite ju cez celý zips. Pokračujte na druhej strane zipsu. Dbajte, aby ste zotreli všetky zvyšky prípravku.

Po nanesení WD-40 otestujte zips batožiny a skontrolujte, či je zaseknutie odstránené. Vidíte, nebolo sa čoho báť.