Pri vlnách a silnom vetre stovky kilometrov od pobrežia by ste na plachetnici určite nechceli prísť o kriticky dôležitý závitový čap v strmeni. Toto je veľmi častý problém, pretože závitové čapy strmeňov patria k najviac zanedbávaným častiam vybavenie a kotevného systému Vašej lode. Jak na mazanie strmeňov plachetníc?

Pozinkované alebo nerezové skrutkové čapy majú tendenciu zlyhávať kvôli neustálym vibráciám a otrasom. Pokiaľ sa tieto čapy vyskrutkujú príliš, strmene rozhodne zlyhajú. Jednoduchá oprava by mala trvať niekoľko minút, ale pokiaľ nie je podchytená včas, mohla by sa to stať smrtiacou zbraňou.

V prípade, že sa strmeň od reťaze kotvy uvoľní, kotva sa dostane na dno a to môže tiež znamenať, že skončíte s loďou na útesoch. Vo výnimočnom prípade u napínacích lán by uvoľnené strmene mohli spôsobiť i pád sťažňa. To všetko je dôvod, prečo je dvojnásobne dôležité zbaviť strmeňov záťaže, než začnete s opravami.

Na opravu a mazanie strmeňov plachetníc potrebujete iba tieto jednoduché jachtárske tipy:

 

1. Venujte starostlivosť nerezovým závesným skrutkám

Musíte vedieť, že závitové čapy strmeňov nebudú držať pohromade bez potrebnej údržby.  Ako sme sa už zmienili predtým, vibrácie určite spôsobia, že sa kĺzavé čapy vyskrutkovávajú. Tu musíte pristúpiť k dočasnému opatreniu a zabrániť im v pohybe elektrikárskymi sťahovacími páskami alebo drôtom, aby ste ich na palube zaistili. Tieto drôty alebo pásky pretiahnite cez otvory v závitových čapoch a budete si nejaký čas istí, že nedôjde k nečakaným problémom.

 

2. Údržba pozinkovaných závitových čapov lodných strmeňov

Bude treba skontrolovať, či sa pozinkované strmene otáčajú bez zasekávania. Čapy majú tendenciu po mesiacoch nepoužívania korodovať, a preto by ste mali vedieť, ako tieto čapy vybrať zo strmeňov a opraviť ich.

Každý strmeň možno otvoriť kliešťami. Keď sú strmene otvorené bude ich treba vyčistiť oceľovou kefou a potom použiť mazivo odolné voči vode. Dôrazne odporúčame prípravok WD-40, pretože prináša v tomto smere dokonalé výsledky. Hneď ako prácu dokončíte, zaskrutkujte čap späť do strmeňa a znovu použite plastové či drôtené viazacie pásky. Pre trvalejšie riešenie by ste mali čap zafixovať pomocou nerezového viazacieho drôtu.

 

3. Zafixujte čap pre jeho pevné zaistenie

Ak chcete dosiahnuť trvalé výsledky, odporúčame techniku fixácie. Táto námorná technika zabezpečuje, že čap je drôtom bezpečne zaistený v strmeni. Pre maximálnu trvanlivosť a pevnosť odporúčame použiť viazacie drôty z nerezovej ocele.