Kovové záhradné brány sú vynikajúcou voľbou pre Vašu záhradu a domov. Tieto brány ponúkajú trvanlivosť, kvalitu, štýl a odolnosť a zároveň dodávajú Vášmu domu čaro. Kovové brány môžu síce stáť o niečo viac než tie drevené, môžu však vydržať celý život, ak sú riadne ošetrované a dobre udržiavané. Vzhľadom k tomu, že investujete väčšie množstvo peňazí do kovových záhradných brán pre Váš domov, je nutné, aby ste ich dobre udržovali, čistili ich, a to všetko aspoň raz za mesiac.

Pokiaľ máte doma kovovú záhradnú bránu a nemáte tušenie, ako ju udržiavať čistú a dobre udržiavanú, tu je jednoduchý sprievodca, ktorý Vám pomôže. Čistiť kovové brány nie je ťažké, ale zaberie to oveľa viac času než u ostatných brán. Nižšie sa pozrite na postup čistenia kovových záhradných brán, aby ste sa uistili, že sú udržiavané v perfektnom stave.

Krok 1 – Umyte bránu mydlovou vodou

Vezmite vedro a vložte do neho trochu jemného čistiaceho prostriedku a pridajte trochu teplej vody. Zmes zamiešajte rukami a vytvorte penu. Teraz si vezmite hubku a ponorte ju do vedra. Špongiou aplikujte mydlovú vodu na bránu. Kefou na čistenie a drhnutie  bránu dobre vydrhnite, čo bránu zbaví vtáčieho trusu, špiny a nečistôt, ktoré sa na bráne nahromadili. Najlepšie je začať najprv s jedným krídlom brány, umyť obe strany a potom pokračovať s druhým krídlom brány rovnakým postupom ako pri prvom krídle.

Krok 2 – Opláchnutie

Po dokončení umývania oboch krídel brány mydlovou vodou si vezmite záhradnú hadicu a dôkladne obe krídla opláchnite. Uistite sa, že na bráne nie sú žiadne stopy mydla. Zvyšky mydla môžu viesť k odfarbeniu brány a určite nechcete, aby sa to stalo. Akonáhle je všetka mydlová voda opláchnutá a krídla brány sú čisté, vezmite handričku a obe krídla kovovej záhradnej brány osušte. Potom počkajte, až vyschnú na vzduchu.

Krok 3 – Opatrovanie výskytu hrdze

Jedným z najväčších problémov, pokiaľ ide o kovové záhradné brány, je hrdza. Ak nie sú tieto brány riadne udržiavané, môže na nich rásť hrdza, čo znemožní ich funkčnosť. Musíte byť pozorní na stopy hrdze na bráne. Vždy je ľahšie hrdzu odstrániť, ak je v počiatočnej fáze výskytu. Akonáhle sa vymkne kontrole, hrozí, že o bránu prídete.

Krok 4 – Odstránenie hrdze

Ak nájdete na kovovej záhradnej bráne nejaké stopy hrdze, vezmite kus brúsneho papiera a hrdzu odstráňte. Dbajte, aby ste odstránili všetky zhrdzavené časti brány. Tiež je potrebné dbať na to, aby nedošlo k prílišnému zodraniu alebo poškodeniu brány, čo by znamenalo zvýšenie nákladov na opravy. Skontrolujte, či sú obe strany brány bez stôp hrdze a prípadnú hrdzu dôkladne odstráňte.

Krok 5 – Umytie a opláchnutie

Po odstránení hrdze z brány znovu bránu umyte, ako je uvedené v prvom kroku. Postupujte podľa procedúry s mydlovou vodou s opláchnutím a osušte krídla brány pomocou handričky. Nechajte bránu vyschnúť na vzduchu najmenej po dobu 30 minút.

Krok 6 – Naneste základný náter

Zvoľte základný náter, ktorý je vhodný pre Vašu záhradnú kovovú bránu. Uistite sa tiež, aby zvolený základný náter obsahoval inhibítory korózie, aby bola brána chránená pred koróziou. Vyberte základný náter, ktorý je dodávaný so sprejovým rozprašovačom, ktorý uľahčuje jeho aplikáciu. Široko otvorte krídla brány a začnite s nástrekom vo vrchnej časti brány. Nanášajte postrekom, kým nedosiahne spodnej časti brány. Rovnakým spôsobom aplikujte základný náter na druhej bráne. Pre vyššiu ochranu aplikujte dve vrstvy základného náteru. Pred nanesením druhej vrstvy sa uistite, že je prvý náter suchý.

Krok 7 – Namažte zámky a západky brány

Jedná sa o jeden z najdôležitejších krokov a je dôležité vybrať správne mazivo. WD-40 funguje perfektne, pokiaľ ide o lubrikáciu zámkov a západiek. Nielen, že maže zámky kovových záhradných brán, ale tiež ich zbaví hrdze až na jeden rok. Ak sú zámky a západky brány mazané pomocou prípravku WD-40, môžete si byť istí, že budú pracovať hladko a bez problémov. Hrdza je jedným z hlavných dôvodov, prečo zámky kovových brán strácajú svoju funkčnosť a je ťažké ich otvárať a zatvárať. Mazanie zámkov a západiek prípravkom WD-40 udrží koróziu na uzde a poskytne hladký chod brány.

Krok 8 – Náter

Posledný krok procesu čistenia kovovej záhradnej brány je náter. Tento krok sa nevykonáva po každom čistení brány, ale raz za rok. Zvoľte farbu, ktorá je vhodná pre daný druh kovovej záhradnej brány, ktorú máte a kov použitý pri jej výrobe. Náter jej poskytne ochrannú vrstvu proti korózii. Môžete použiť dva nátery, ak máte pocit, že jeden náter nie je dostatočný. Stačí sa uistiť, že prvá vrstva je pred nanesením druhej vrstvy dobre zaschnutá.

Kovové záhradné brány nielen vyzerajú skvele, ale ponúkajú maximálnu ochranu, odolnosť a dodávajú Vášmu domu eleganciu. Pomocou vyššie uvedených krokov môžete svoje kovové záhradné brány udržať v dokonalom stave.