Pravidelné čistenie záhradného náradia je nevyhnutné pre zaistenie dlhodobej životnosti a účinnosti práce, pre ktorú je určené. Svoje záhradné náradie by ste mali vyčistiť aspoň pred jeho uskladnením cez zimnú sezónu. Pretože tieto nástroje väčšinou zostanú počas zimných mesiacov nedotknuté, sú náchylné na poškodenie vonkajšími vplyvmi, pokiaľ ich nevyčistíte. Ako vyčistiť záhradné náradie?

Čistenie ostria udržuje ich ostrosť, takže sú účinnejšie a ľahšie použiteľné, typicky napr. pri kosení trávy. Okrem toho čistenie zabraňuje tvorbe hrdze na náradí a odstraňuje prípadné pôdne častice infikované chorobami.

Niektorí však používajú záhradné náradie na infikovaných rastlinách a zabúdajú ho následne vyčistiť. Výsledkom je, že časti kontaminovaných rastlín zostávajú na týchto nástrojoch a neskôr infikujú ďalšie rastliny, čím ich poškodzujú.

Čistenie týchto nástrojov spôsobom, ktorý tieto zárodky odstráni, nie je pre začiatočníkov ľahká úloha. Iba skúsení záhradníci vedia záhradné náradie efektívne čistiť. V tomto článku si preberieme tie najlepšie spôsoby čistenia záhradného náradia.

Ako vyčistiť záhradné náradie

Najprv je treba mať zodpovedajúce vybavenie, medzi ktoré patrí strojný olej, handričky, predlžovacie šnúry alebo nabíjačky batérií a malé náhradné diely. Keď máte všetko potrebné vybavenie pohromade, nájdite priestorné miesto vonku a položte všetko svoje záhradné náradie na veľkú plachtu.

Potom všetko záhradné náradie kompletne umyte a uistite sa, že na ňom nezostali žiadne častice, napríklad prach. Než budete pokračovať v ďalších krokoch, nechajte všetko náradie v otvorenom priestore na vzduchu vyschnúť.

Potom je treba náradie naostriť. K dispozícii sú rôzne špecializované nástroje na ostrenie, ale veľa záhradníkov to proste robí pomocou univerzálneho pilníka.

Keď naostríte záhradné náradie, nezabudnite naostriť i nástroje na kopanie, pretože sú namáhané najviac. Nabrúsenie ostria lopaty môže uľahčiť preniknutie tvrdou hlinou. Tieto nástroje môžete naostriť pilníkom pod uhlom 45 stupňov, vždy dvomi alebo tromi pohybmi pretiahnuť cez okraj.

Zároveň si musíte uvedomiť, že nástroje vyžadujú častejšie mazanie, aby boli odolnejšie. Náradie používané na prerezávanie ťaží z namazania najviac. Na záhradné nožnice občas naneste strojný olej a vydrhnite všetky súčasti vrátane skrutiek.

Pokiaľ narazíte na odolné škvrny, môžete na ich odstránenie použiť mierne drsnú oceľovú vlnu. Potom otrite celý nástroj čistou a suchou handričkou, aby ste odstránili nečistoty zo všetkých súčastí.

Pamätajte na to, že akýkoľvek nástroj, ktorý používate priamo na rastliny, môže prenášať choroby na iné rastliny, ak taký nástroj čistíte nesprávne. Zariadenia, ako sú píly alebo nožnice na strihanie, musia byť pred použitím a po použití vyčistené pomocou bielidla alebo alkoholu, aby sa minimalizovala pravdepodobnosť prenosu chorôb na Vašej záhrade.

Ako záhradník musíte byť opatrný tiež v prípade drevených násad Vášho náradia, pretože sa môžu ľahko poškodiť. Mali by ste ich ošetriť brúsnym papierom strednej zrnitostí a potom použiť ľanový olej, aby ste zabránili poškodeniu povrchu dreva. Okrem toho je nutné tieto komponenty skladovať v suchu pred ich uložením.

Zaistite, aby sa Vášmu záhradnému náradiu dostalo náležitej starostlivosti a pozornosti. Vďaka jeho skladovaniu v čistom a suchom prostredí vydrží dlhšie a pomôže Vám efektívnejšie ošetrovať a obhospodarovať Vašu záhradu.

Viac informácií na našom blogu.