Mosadz je elegantný kov. Predmety vyrobené z mosadze žiaria a už z diaľky priťahujú všetky pohľady. O tento lesk a ligotanie je však treba sa starať. Mosadz nemôžete nechať príliš dlho bez povšimnutia. Aby ste jej lesk zachovali, bude skrátka nutné venovať určitú pozornosť údržbe a čistenie mosadze.

Existuje veľa spôsobov, ako vyčistiť mosadz v domácich podmienkach. Celý rad možností, od domácich až po tie priemyselné, môže matnej mosadzi vrátiť jej pôvodný žiarivý lesk. Než sa však k tomu dostanete, musíte pri čistení mosadze zvážiť niekoľko vecí.

Čistíte skutočnú mosadz alebo mosadzou potiahnutý materiál?

Aby ste mohli zvoliť správnu metódu čistenia mosadze, musíte vedieť, či ide o predmet kompletne vyrobený z mosadze alebo či sa jedná o mosadzou potiahnutý kovový predmet. Stačí Vám na to bežný magnet. Pokiaľ magnet na predmete drží, jedná sa o kovový materiál potiahnutý mosadzou. Pokiaľ sa však magnet na povrchu neudrží, ide o skutočný mosadzný predmet.

Je mosadz lakovaná alebo nie?

Pokiaľ je mosadz lakovaná, môže vydržať bez čistenia po dlhú dobu, ale pokiaľ nie, je treba mosadz pravidelne čistiť.

U predmetov potiahnutých mosadzou a/alebo lakovaných predmetov stačí použiť teplú mydlovú vodu. U celomosadzných predmetov bude nutné zvoliť iné spôsoby.

Existuje celý rad priemyselných čističov mosadze. Akýkoľvek značkový prostriedok bude fungovať dobre. Váš predmet môžete vyčistiť ľubovoľne zvoleným prípravkom s použitím mäkkej handričky.
Ak však hľadáte nejaké domáce riešenie pre čistenie mosadzných predmetov, pokračujte v čítaní.

Ocot, soľ a múka

Všetky tieto prísady môžete použiť v pomeroch, ktoré budú vyhovovať Vašim potrebám, avšak pre štandardný roztok pridajte do šálky naplnenej octom lyžicu soli a trochu múky, aby sa dosiahlo hustej konzistencie. Múka sa pridáva na vytvorenie pastovitej konzistencie. Čistiacu funkciu plní ocot a soľ.
Keď zmes pripravíte, naneste ju na predmet, ktorý chcete vyčistiť. Na vydrhnutie a vyčistenie mosadze použite mäkkú handričku.

Čistenie mosadze – Voda a mydlo

Mosadz ľahko vyčistí stará dobrá teplá mydlová voda. Síce neobnoví dokonalý lesk kovu, ale stačí to na vyčistenie celého povrchu. Mydlovým roztokom mierne vydrhnite celý povrch predmetu a potom ho opláchnite. Nakoniec povrch osušte mäkkou handričkou.

Čistenie mosadze – Citrónová šťava

Citrónová šťava má skvelé vlastnosti a veľmi ľahko očistí akýkoľvek predmet. Naneste dostatočné množstvo citrónovej šťavy na akýkoľvek mosadzný povrch a vydrhnite ho kefou s kvalitnými štetinami. Pre zvýšenie účinnosti citrónové šťavy pridajte i trošku soli.

Otrite predmet, ktorý ste čistili, mäkkou handričkou.

Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek riešene, používajte kefu s pružnými štetinami, aby sa roztok dostal do každého kútika mosadzného predmetu, ktorý čistíte.

Pred použitím akéhokoľvek prípravku na povrchu Vášho cenného predmetu, vždy jeho účinok vyskúšajte na malej a skrytej ploche povrchu.

Viac informácií na našom blogu.