Čištenie a leštenie pozlátených a mosazných lámp ľahko a rýchlo

Prečo čistiť alebo leštiť mosadz?

Mosadz a zlato dávajú Vašim predmetom v domácnosti lesklú a teplú žiaru. Mosadz a zlato sa často používajú na dverové kľučky, krytky vypínačov, konzoly, na nábytok v kúpeľni alebo klobúky lámp. Zlato a mosadz sú silné zliatiny odolné proti korózii a vďaka svojim jasným zlatým farbám sú jedným z najobľúbenejších dekoratívnych a bytových materiálov na svete.

Rovnako ako všetky ostatné kovy, aj mosadz a zlato majú tendenciu časom strácať lesk. Možno ich však ľahko vyčistiť a vyleštiť, aby opäť žiarili a vyzerali ako nové, a to pomocou vhodného čistiaceho a leštiaceho prípravku na mosadz. Čistenie a leštenie pozlátených a mosadzných lámp alebo iných predmetov nie je ťažké a môžete to urobiť pomocou vecí, ktoré sa bežne vyskytujú v domácnostiach.

Než začnete s čistením mosadzných predmetov, mali by ste zistiť, či sú predmety pozlátené čistým zlatom alebo mosadzou, alebo či sa jedná o zliatinu s ďalšími kovmi. Jednoduchý spôsob, ako to zistiť, je pomocou magnetu. Ak sa magnet pritiahne k povrchu, znamená to, že v ňom sú ďalšie kovy, pretože mosadz a zlato nie sú magnetické a magnet sa k nim teda nepritiahne. Ak sú predmety pokovované, môžete ich vyčistiť horúcou mydlovou vodou. Avšak, nadmerné použitie čističov na mosadz naruší ich pokovanie a povrch stratí lesk, preto postupujte opatrne.

Čistenie mosadzných a pozlátených lámp

Existuje mnoho spôsobov čistenia pozlátených a mosadzných lámp. Zvolený spôsob by mal závisieť na úrovni znečistenia, zašlosti alebo prachu, ktorý sa na povrchu nahromadil. Tu sú niektoré jednoduché techniky a tipy.

  1. Vezmite misku a nalejte do nej teplú vodu. Potom do vody pridajte tekuté mydlo a zmes dobre premiešajte, aby ste získali jemný roztok. Vezmite handričku a dôkladne vyčistite všetky povrchy. Na čistenie štrbín lampy môžete tiež použiť starú zubnú kefku. Akonáhle ste s vyčistením spokojní, opláchnite lampu teplou vodou a dôkladne ju vysušte. Ide o vynikajúci spôsob, ako vyčistiť mosadz.
  2. Ak sú na pozlátených alebo mosadzných lampách veľké škvrny, špina alebo zašlý lesk, môžete použiť kečup, paradajkovú pastu alebo omáčku, čo je skvelý spôsob, ako vyčistiť a vyleštiť mosadz. Na povrch lampy naneste a rozotrite tenkú vrstvu a nechajte najmenej hodinu pôsobiť. Pre dokončenie dôkladne umyte povrch horúcou mydlovou vodou.
  3. Na čistenie pozlátených a mosadzných lámp môžete tiež použiť bežné kuchynské prísady. Vytvorte zmes rovnakých dielov bieleho octu, múky a soli, dobre premiešajte a naneste na matný povrch lámp. Nechajte pôsobiť najmenej hodinu. Teraz povrch opláchnite teplou vodou a nechajte uschnúť. Všetok povlak zmizne a lampy budú opäť vyzerať ako nové.
  4. Ďalšou skvelou metódou na čistenie a leštenie mosadzných a pozlátených lámp je umývanie pomocou zmesi soli a citróna. Rozkrojte citrón na polovicu a odstráňte kôstky. Vezmite jednu polovicu citróna a posoľte ju. Teraz šťavu rozotrite na povrch mosadzných a pozlátených lámp. Ošetrite týmto spôsobom celý povrch lampy a potom povrch vyleštite čistou a suchou handričkou. Môžete tiež pripraviť zmes z jedného dielu citrónovej šťavy a dvoch dielov tatárskej omáčky. Rozmiešajte na pastu a naneste na povrch lampy. Zmes nechajte pôsobiť na pozlátenej alebo mosadznej lampe asi 30 minút. Opláchnite teplou vodou a vyleštite do sucha.
  5. Komerčné leštidlá a čištiče kovov sú pri čistení a leštení pozlátených a mosadzných lámp tiež veľmi účinné. Jeden z najlepších čističov a leštičov mosadze a tiež pozlátených a mosadzných lámp je WD-40. Ide tiež o rýchly a veľmi účinný spôsob. Všetko, čo musíte urobiť, je naniesť na pozlátenú alebo mosadznú lampu vrstvu prípravku WD-40 a nechať prípravok pôsobiť asi 15 – 30 minút. Čistou handričkou kruhovými pohybmi povrch vysušte a vyleštite. Pozlátené alebo mosadzné lampy týmto spôsobom vyčistíte a vyleštíte tak, že budú žiariť ako nové.

Niekoľko bezpečnostných opatrení

Tu je niekoľko opatrení, ktoré by ste mali mať na pamäti pri čistení a leštení pozlátených a mosadzných lámp pomocou čistiaceho a leštiaceho prostriedku na mosadz.

  • Nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré sú vysoko abrazívne. Vyvarujte sa tiež použitiu kefy s kovovými štetinami, pretože zanechávajú na povrchu lampy škrabance.
  • Pre zamedzenie straty lesku je účinný tenký náter minerálneho alebo ľanového oleja. Olej naneste po vyčistení mosadzné alebo pozlátenej lampy pomocou mäkkej froté utierky.
  • Väčšina pozlátených a mosadzných lámp je opatrená lakovaným povrchom. Preto by nemali byť čistené horúcou mydlovou vodou. Ak sú takéto pozlátené alebo mosadzné lampy silne poškodené, je nutné použiť odstraňovač laku, aby ste najprv odstránili lak a potom použite vyššie uvedené postupy na čistenie a leštenie pozlátených a mosadzných lámp. Po čistení lampu znovu nalakujte, aby si zachovala lesk a bola chránená.
  • Vyhnite sa dotýkaniu sa pozláteného alebo mosadzného povrchu lamp. Mastnota z Vašich rúk môže urýchliť proces straty lesku a znížiť životnosť Vašich pozlátených a mosadzných predmetov.

Vaše pozlátené a mosadzné lampy si udržia lesk po dlhú dobu, ak ich budete čistiť a leštiť pravidelne. Aby zostali lesklé, je dôležité vyhnúť sa nahromadeniu prachu, nečistôt a matnosti povrchu na pozlátených a mosadzných predmetoch. Pomocou vyššie uvedených tipov a trikov môžete vyčistiť a vyleštiť všetky svoje pozlátené a mosadzné predmety, nie len lampy, aby opäť žiarili ako nové.