Čo sú vlastne tie zlatohnedé krusty, ktoré sa vytvárajú na Vašich kovových predmetoch? Späť do školských lavíc na hodiny chémie. Na kovových predmetoch sa prirodzene vyskytujú hrdzavé útvary, ak sú vystavené vlhkosti a kyslíku. Hrdza je tiež známa ako oxid železa. Skôr než začne vozidlo vo Vašej garáži vyzerať ako kozmická loď, ktorá havarovala na Marse, naučíme Vás, ako zabrániť vzniku hrdze.

1. Prevencia

Než začnete s pokusmi na svojich hrdzavých predmetoch, mali by ste pochopiť, že každá kovová štruktúra vyžaduje preventívne opatrenie v boji proti vzniku hrdze. Hovoríme o tom, aby ste sa presvedčili, či u vás doma máte inštalované vzduchové filtre s absorbérom vlhkosti, pretože rekurentné prúdenie vzduchu zabraňuje tvorbe hrdze.

Ďalšou skvelou preventívnou stratégiou je kovové predmety vždy dohromady zvárať a vyvarovať sa používania skrutiek a matíc. Dôvodom je skutočnosť, že skrutky a matice umožňujú vzduchu a vode preniknúť do kovového predmetu, čo je presne to, čo nechcete.

2. Externá galvanizácia

Proces galvanizácie bol vždy lacnejší než nákup nerezovej ocele – a to pre akýkoľvek zamýšľaný účel, aký si možno predstaviť. Tento proces pridá na kov ďalšiu vrstvu kovu – zinok. Pýtate sa, na čo je to dobré? Zinok pomáha chrániť kovový povrch tým, že spočiatku sa na ňom ťažko vytvára hrdza. Keď nakoniec podľahne okolitému prostrediu, pomáha absorbovať hrdzu na vonkajšom povlaku a udržuje pôvodný kovový povrch v bezpečí.

3. Ako zabrániť vzniku hrdze – Organické/olejové vrstvy

Pokiaľ hľadáte jednoduchú a ľahko použiteľnú techniku ochrany svojho kovového majetku, je treba uskutočniť nasledujúce kroky. Stačí len naniesť náterom akúkoľvek organickú látku na príslušný kovový povrch a tento povlak bude pôsobiť ako bariéra medzi povrchom a formáciami hrdze. Ak si zvolíte ako organický náter olej, potom odporúčame náter s hrúbkou asi 2 mm.

4. Ako zabrániť vzniku hrdze – Vybavte sa produktmi WD-40

WD-40 síce obsahuje kompletný zoznam špecializovaných produktov pre každý druh kovových predmetov, my sa ale zameriame na ich najbežnejší produkt – odstraňovač hrdze WD-40 Specialist Rust Remover. Je známe, že tento multifunkčný produkt je skvelé protiopatrenie a slúži tiež ako preventívne opatrenie. Všetko, čo treba urobiť, je navlhčiť hrdzavý predmet prípravkom WD-40 a potom ho vydrhnúť drôtenou kefou.

Na začiatku je vhodné otestovať malé oblasti hrdzavého objektu a skontrolovať, či ich WD-40 nepoškodí. Pokiaľ aplikujete WD-40 na povrchy náchylné na hrdzavenie pravidelne, nikdy nezaznamenáte návrat hrdze. Pokiaľ sa zdá, že bežné produkty WD-40 nefungujú tak efektívne, ako ste si predstavovali, môžete si tiež obstarať penetračný prípravok WD-40 Specialist Penetrant. Tento produkt bol špeciálne navrhnutý na prenikanie do špiny a hrdze, takže ich možno ľahko odstrániť z akéhokoľvek povrchu. Už ani nepotrebujete knižku o základoch chémie, práve ste zvládli v 4 jednoduchých krokoch zabrániť vzniku hrdze.

Viac informácií v našom blogu.