4 časté inštalatérske problémy a ako ich vyriešiť

Väčšinu našich životov trávime inštalovaním a upravovaním rôznych zariadení, ktoré sú samozrejmosťou. Samozrejmé je aj fungovanie rozsiahlej siete prepojených rúrok a potrubí vedených pod kohútikmi alebo za radiátormi, ktoré sú zodpovedné za to, že nás udržiavajú v teple a poskytujú nám čistú vodu.

Teda až do dňa, kedy sa ocitnete tvárou v tvár s kvapkajúcim potrubím, zaseknutou súčiastkou alebo odtokom, ktorý sa proste neodopchá. Mnohokrát tieto nezdary môžu viesť k míňaniu času a peniazí na inštalatérov alebo drahé prípravky. Aby sme vám uľahčili váš deň, zostavili sme zoznam základných inštalatérskych problémov, ktorým by ste mohli čeliť, a ako ich opraviť pomocou niekoľkých nástrojov a silikónový sprej.

Upevnenie kohútika

Stále kvapkanie z uvoľnenej batérie každému lezie na nervy. Našťastie je to problém, ktorý zvyčajne možno vyriešiť niekoľkými jednoduchými krokmi.

Ak chcete začať, vypnite najprv prívod vody do kohútika aby ste zabránili ďalšiemu tečeniu. Skontrolujte, či je vypnutý otáčaním rukoväte batérie. Ventil môžete zvyčajne nájsť na potrubí pod drezom. Nástroje, ktoré budete potrebovať, sú:

  • Francúzsky kľúč
  • Skrutkovač alebo ľubovoľný otvárač
  • Plechovka silikónový sprej WD-40 na uvoľnenie zhrdzavených matiek/skrutiek a na mazanie zaseknutých súčiastok
  • Náhradné O-krúžky, ak je to potrebné.

Na začiatok musíme odstrániť kľučky batérie. Tie sú zvyčajne pripevnené k hlavnému príslušenstvu pomocou skrutiek naspodku alebo pod uzáverom. Pomocou skrutkovača ich uvoľnite. Ak sú skrutky zhrdzavené, ľahké nanesenie Silikónový sprej vám ich umožní ľahko odskrutkovať bez poškodenia ozdobných častí.

Potiahnutím za rukoväte si všimnete maticu, ktorá upevňuje ventil na svojom mieste. Musíte použiť kľúč na odskrutkovanie a skontrolovanie poškodenia. Odstráňte ventil vytiahnutím alebo použitím tlaku pomocou kľúča proti smeru hodinových ručičiek. Vnútri ventilu je nasadený O-krúžok a sada podložiek, skontrolujte ich kvôli prípadným poškodeniam. Ak sa vyskytnú nejaké poškodenia, je potrebné ich nahradiť, určite teda choďte do obchodu a poraďte sa so zamestnancom, aby ste našli identickú sadu. V každom prípadoch naneste silikónový sprej na každú časť, čo zabráni hrdzaveniu a poškodeniu v budúcnosti.

Nahraďte časti v rovnakom poradí, ako boli odoberané.

Malý tlak vody

Niektoré každodenné mrzutosti sú rovnako nepríjemné ako sprchová hlavica alebo batéria, ktorá nevypúšťa nič viac ako malý pramienok vody, práve keď sa potrebujete umyť. Našli sme niekoľko riešení, ktoré vám pomôžu skontrolovať a opraviť tieto problémy.

Vyhľadanie príčiny

Existuje niekoľko rôznych dôvodov, prečo môžete mať malý tlak vody, takže prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zistiť, kde problém vzniká. Na začiatok pôjdete po celom dome a skontrolujete každý kohútik, horúci aj studený, aby ste sa uistili, že majú správny tlak. Ak je malý tlak lokalizovaný iba na niekoľkých miestach, zvyčajne bude problémom zanesený prevzdušňovač alebo sprchová hlavica.

Čistenie prevzdušňovača

Prevzdušňovače sú umiestnené priamo na konci vodovodu a zvyčajne je možné ich odskrutkovať ručne. Avšak na starších vodovodoch sa uvoľňujú ťažšie. Ak musíte použiť kliešte, buďte veľmi opatrní, aby ste nepoškodili jemný závit. Ak sa prevzdušňovač neuvoľní ani po jemných pohyboch tam a späť, použite sprej WD-40 Penetrant. Týmto je v krátkom čase odstránený akýkoľvek odpor a je umožnené ľahké odmontovanie.

Po odstránení namočte časti prevzdušňovača do roztoku octu, čím sa uvoľnia akékoľvek nánosy vodného kameňa. Po dôkladnom namáčaní odstráňte uvoľnené vrstvy pomocou zubnej kefky. Po vyčistení namontujte a dotiahnite prevzdušňovač, nakrátko otvorte kohútik, aby ste odstránili akékoľvek zvyšné upchatie a skontrolujte správnosť toku vody.

Čistenie sprchovej hlavice

Čistenie sprchovej hlavice sa odmení zvýšeným tlakom vody, ako aj zabezpečením stabilnejšieho prúdu. Vo väčšine prípadov je dobré sprchovú hlavicu vyčistiť tak, že naplníte plastové vrecko roztokom octu a sprchovú hlavicu do neho opatrne vložíte. Jednoducho vrecko zaistite gumičkou alebo šnúrkou a nechajte v ňom hlavicu ponorenú na hodinu alebo dve. Potom otvorte kohútik, aby ste odstránili všetky zostávajúce usadeniny alebo zvyšky octu a nakoniec použite silikónový sprej na ochranu.

Ak sú otvory na sprchovej hlavici upchaté, je potrebné ju odmontovať. Zvyčajne je možné ju uvoľniť rukou. Keďže je hlavica priamo pripojená k životne dôležitým rozvodom, je potrebné dbať na to, aby sa nepoškodili  hrdzavé súčiastky, ani nevytváral príliš veľký tlak. V prípade hrdze jednoducho aplikujte sprej WD-40 Penetrant na postihnuté súčiastky a počkajte, kým sa hlavica dostatočne uvoľní, aby ste ju mohli odmontovať ručne.

Po odmontovaní vyberte vstavaný filter z vnútra sprchovej hlavice. Namočte ho do octu, zatiaľ čo mäkkou kefkou na zuby vykefujete zvyšok sprchovej hlavice zvnútra a zvonku. Po dokončení tohto procesu zložte jednotlivé časti a nastriekajte silikónovým sprejom. Potom naskrutkujte naspäť na vodovodné potrubie. Pustite trochu vody, aby ste skontrolovali tlak a vyčistili zostávajúce zvyšky.

Výmena galvanizovaných vodovodných potrubí

Zatiaľ čo novšie budovy môžu mať potrubia z medi alebo plastu, domy staršie ako 30 rokov, majú pozinkované vodovodné potrubia. Keďže sú vyrobené na báze železa potiahnutého zinkom, sú často vystavené hrdzaveniu a následne presakujú. Nahradenie starého systému je drahé a namáhavé. Avšak je niekoľko jednoduchých krokov na výmenu časti potrubia.

V obchodoch je dnes možné kúpiť potrubia v rôznych rozmeroch. Na výpočet potrebnej dĺžky zmerajte dĺžku chybného potrubia od jedného spoja na druhý a pridajte 2,5 centimetra k celkovej dĺžke kvôli závitom.

Začnite zatvorením uzáveru vody. Nájdite kohútik, ktorý je v najnižšom bode vášho domu a nechajte ho otvorený, až kým voda prestane vytekať. Zakryte  podlahu plastovou fóliou a nastavte nejakú nádobu na zachytenie kvapkajúcej vody. Odrežte chybnú časť potrubia pomocou píly na kov. Ďalším krokom je odskrutkovanie neodrezaných koncov z oboch strán zvyšku potrubia. To sa ľahšie povie, ako urobí, pretože dlhodobým používaním tieto spoje často zhrdzavejú, a teda je nemožné s nimi pohnúť akýmkoľvek kľúčom. Použite WD-40 Penetrant, nasprejujte na závity potrubia a počkajte, kým rýchlo pôsobiace mazivo nasiakne do závitu a uvoľní ho. Po uvoľnení odstráňte oba konce pomocou dvoch kľúčov na potrubia, jeden na zovretie a druhý na uvoľnenie.

Ďalej…

Priskrutkujte spojovaciu maticu na každý koniec nového potrubia a spevnite tento spoj pridaním krúžkovej matice na jednu časť potrubia. Do každého konca potrubia a každého spoja je potrebné aplikovať spojovacie činidlo. Na opätovné pripojenie výmenného potrubia opäť použite dva kľúče na potrubia.

Po ošetrení a vyčistení bude malý tlak vody a kvapkanie z potrubia alebo armatúry už len minulosťou. Toto všetko vďaka troche inštalatérskeho know-how a plechovke WD-40 silikónový sprej WD-40 Penetrant spreju.