Dlhšie a teplejšie dni pripomínajú blížiacu sa záhradnícku sezónu. Prvoradou vecou je vedieť, ako vyčistiť záhradné náradie, aby ste mohli na svojej záhrade pracovať bez problémov a bez chýb na náradí. Ako čistiť záhradné náradie?

Keď vynesiete po zime svoje záhradné náradie zo skladu alebo z pivnice, môže byť trochu zašlé. Ale nie je sa čoho báť, môžete mu vrátiť pôvodný vzhľad v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Tu je návod, ako vyčistiť záhradné náradie bez väčších problémov:

Záhradný fúrik

Pretože je záhradný fúrik veľký, čistí sa po častiach. Trvá to však len pár okamihov. Začnite od rukovätí, vyhľaďte ich brúsnym padom. Môžete na ne naniesť trochu oleja, aby boli vláčne. Ďalej umyte korbu, ktorá je vystavená celej záťaži. Pokiaľ bude treba odstrániť zvyšné nečistoty a špinu, môžete to urobiť pomocou drôtenky. A pokiaľ sa začala odlupovať farba, zatiahnite ju nástrekom leštenky alebo laku.
Koleso a nápravu nastriekajte olejom, aby fungovali hladko. Podľa potreby prípadne dohustite pneumatiku.

Lopata

Lopata je jedným z najdôležitejších nástrojov, pokiaľ ide o záhradníčenie. Je vystavená veľkej záťaži, ale napriek tomu sa veľmi ľahko čistí. Stačí oškrabať všetok zvyšný hnoj alebo kompost pomocou drôtenej kefy alebo drôtenky. Potom ju umyte teplou mydlovou vodou. Odstráňte hrdzu, pokiaľ sa tam vyskytuje, a to nanesením ľanového oleja alebo prípravku WD-40. Hrdzu následne odstráňte. Obrúste rukoväť, aby bola hladká. Nakoniec na rukoväť nakvapkajte a rozotrite tiež trochu oleja, aby ste zamedzili zadretiu triesok.

Ako čistiť záhradné náradie – Prerezávacie nožnice

Najprv odstráňte zvyšky vegetácie drôtenou kefou. Potom ich umyte teplou mydlovou vodou. Začínajúcu alebo už vytvorenú hrdzu odstránite tak, že nenesiete na hrdzavý povrch nejaké mazivo a postihnuté miesto vydrhnete. Pokiaľ je na nástroji veľké množstvo hrdze, ponorte ho cez noc do octu, zbavíte sa tak všetkej hrdze.

Aby nožnice zostali naďalej nehrdzavé a hladké, naneste na ne ľanový olej.

Ako čistiť záhradné náradie – Záhradná lopatka a nôž

Odstráňte hrdzu z kovových častí týchto nástrojov nanesením maziva, ako je ľanový olej alebo WD-40, a očistite ich drôtenou kefou. Potom nástroje umyte mydlovou vodou. Posledným krokom pri čistení záhradných nožov alebo lopatiek je otretie držadiel a nanesenie oleja, aby boli hladké a nezadierali sa Vám triesky.

Hrable a motyka

Oba tieto nástroje sa čistia rovnako ako lopata. Hrdzu zotriete po vydrhnutí mazivom ako je WD-40. Potom nástroje umyte mydlovou vodou. Posledným krokom je otretie držadiel a nanesenie oleja, aby boli hladké nezadierali sa Vám triesky.

Užite si záhradnícku sezónu bez zadretých triesok a ďalších problémov a poskytnite Vašim záhradným nástrojom starostlivosť, akú si zaslúžia. Čisté záhradné náradie sa Vám na jar iste odvďačí!