Jar so sebou prináša popadané konáre stromov a odlomené pne, ktoré musíte odstrániť. Pokiaľ sa chcete týchto pozostatkov zimy zbaviť, musíte sa na použitie motorovej píly starostlivo pripraviť. Než pristúpite k samotnému rezaniu, musíte vedieť, ako v predjarnom období motorovú pílu včas vyčistiť!

Dokonca i odborník môže potrebovať pokyny na čistenie motorovej píly. V tomto sprievodcovi nájdete rady, ako v 4 krokoch pripraviť motorovú pílu na jar.

Než začneme, je dôležité, aby v nádrži motorovej píly nebol žiaden benzín a píla bola bezpečne vypnutá. Z dôvodu ochrany pred prípadnými nehodami používajte prosím tiež ochranné rukavice.

Ako vyčistiť motorovú pílu – Nabrúsenie reťaze

Dôležitou informáciou ohľadne reťaze motorovej píly, ktorú majte neustále na pamäti, je to, že musí byť stále ostrá, pokiaľ sa chcete vyhnúť nehodám. Ostré zuby motorovej píly pomáhajú pracovníkom s drevom a ďalším užívateľom rezať kmene stromov bez vynaloženia príliš veľkej sily a zaisťujú, aby celý proces prebehol bez námahy a bez nehôd.

Pokiaľ musíte pri rezaní dreva vynakladať veľké úsilie, môže to zhoršiť presnosť a kontrolu, čo môže viesť k nehode.

Na ostrenie zubov motorovej píly budete potrebovať guľatý pilník s vodidlom alebo bez vodidla, v závislosti na Vašich skúsenostiach. Utiahnite reťaz tak, aby sa pri brúsení zubov nepohybovala. Po nabrúsení zubov vyrovnajte všetky zuby pomocou plochého pilníka s hĺbkomerom. Tým zaistíte, že budú všetky zuby rovné a budú rezať drevo rovnomerne.

Čistenie palivovej nádrže

Najprv musíte vyliať nevyužitý benzín z palivovej nádrže a doplniť čerstvé palivo. Pred naplnením nádrže ju starostlivo vyčistite zvnútra a vytrite všetok zvyšný starý benzín.

Naplňte nádrž novým palivom a motorovú pílu naštartujte.

Dodajte reťazi lesk

Nastriekajte na reťaz trochu maziva, tým dokončíte prípravu reťaze píly na rezanie dreva. Nemusíte zuby do oleja namáčať, stačí primerané množstvo a reťaz bude ako nová.

Kontrola zhrdzavených a uvoľnených dielov

Pred uskladnením motorovej píly ju dôkladne skontrolujte, či sa na nej nevyskytuje hrdza. Pokiaľ nájdete akýkoľvek náznak hrdze, odstráňte ju drôtenou kefou. Taktiež  sa uistite, či nejaké skrutky na píle nie sú uvoľnené a netreba ich dotiahnuť alebo vymeniť. Pred použitím motorovej píly je tiež nutné skontrolovať sviečku a vyskúšať, či funguje správne. Pokiaľ trochu iskrí, okamžite ju vymeňte.

Skladovanie motorovej píly

Motorovú pílu nesmiete nechávať vonku. Je nutné ju bezpečne uschovať v suchom sklade mimo priame slnečné žiarenie a v bezprašnom prostredí. Slnečné žiarenie môže spôsobiť krehnutie vplyvom UV žiarenia, čo môže spôsobiť poškodenie reťaze.

Postupujte podľa vyššie uvedeného postupu a vráťte Vašej motorovej píle jej pôvodnú slávu. Keď bude takto pripravená, môžete sa pustiť do rezania. Perfektné upratanie záhrady bude pre Vás hračka.

Viac informácií v našom blogu.