Pokiaľ si chcete doma robiť všetky užitočné práce sami, musíte mať k dispozícii celý rad nástrojov. Tieto nástroje Vám však neprinesú úžitok, ak im nedáte potrebnú lásku a starostlivosť. Predmety, ktoré majú kovové časti, je treba zvlášť dobre udržiavať, inak by ich hrdza mohla zničiť. Preto je dôležité sa napríklad naučiť, ako vyčistiť hrdzavú pílu.

Stolná píla je jedným z toho náradia, ktoré má kovovú hlavnú časť. Pokiaľ ju necháte bez povšimnutia vonku niekoľko dní, je pravdepodobné, že sa na železnej čepeli objaví hrdza. Hrdzu musíte z píly rýchlo odstrániť, než bude píla úplne zničená.

Odstraňovanie hrdze a čistenie píly tak, aby bola pripravená na použitie, nie je zložitá úloha, vyžaduje však určitú ostražitosť. Tu nájdete 5 krokov, vďaka ktorým budete môcť svoju pílu znova používať.

Ako vyčistiť hrdzavú pílu – Odstráňte držadlo

Pretože hrdza pohlcuje kov, je vhodné oddeliť kovovú čepeľ od rukoväte píly. Rukoväť je často vyrobená z dreva a jej odstránenie Vám tiež umožní vyčistiť ju zvlášť.

Oškrabte hrubé nečistoty

Než sa dostanete k odolným hrdzavým škvrnám, uchopte britvu a oškrabte z čepele hrubé nečistoty. Začnite zhora a pokračujte smerom ku koncu čepele. Opakujte tento postup niekoľkokrát, kým nie ste si istí, že je odstránený všetok uvoľnený hrubý odpad.

Zbraň ťažkého kalibru

Nemyslíme to doslova! Zbraňou ťažkého kalibru máme na mysli roztok na odstraňovanie hrdze. Pre túto prácu môžete použiť riedidlo alebo akúkoľvek slabú kyselinu. Odporúčame používať minerálny lieh. Naneste veľké množstvo minerálneho liehu na čepeľ a vydrhnite zmes liehu a hrdze zo železného povrchu.

Na odstránenie špiny z pílového kotúča použite oceľovú vlnu alebo brúsny papier. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov drhnite povrch paralelne, po dĺžke čepele. Keď je všetka hrdza odstránená, zotrite všetky zvyšky handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

Majte na pamäti, že lieh alebo akýkoľvek iný roztok na odstraňovanie hrdze nemusí nutne zaistiť, že Vaša píla bude opäť žiarivo lesklá. Odstráni to len hrdzu.

Čistenie držadla

Vyčistite všetky uvoľnené nečistoty na držadle pomocou britvy alebo čistiaceho kotúča. Zvyšky otrite handrou.

Ako vyčistiť hrdzavú pílu – Leštenie

Naneste na držadlo ľanový olej, aby sa povrch vyhladil. Na železnú čepeľ naneste trochu voskovej pasty, aby bol povrch hladší. Vyvíjajte značný tlak, aby ste z píly odstránili prebytočný materiál.

Odstránili ste z Vašej píly hrdzu a je pripravená na použitie. Jedna vec, ktorú si pamätajte pri používaní minerálneho liehu a vosku, je tá, že obe tieto látky sú vysoko horľavé. Pokiaľ nebudete dostatočne opatrní, môžu spôsobiť požiar a stratu celého Vášho majetku. Hrdzu odstraňujte preto na záhrade alebo v inom otvorenom priestore mimo Váš dom.  A nezabudnite pri práci nosiť rukavice a obličajové masky.

Viac informácií na našom blogu.