Záhradný fúrik je najlepším priateľom záhradníka. Umožní Vám rozvoziť všetky druhy hnoja a mulču po veľkej ploche. Keď Vám je niekto tak užitočný, mali by ste mu na oplátku poskytnúť zodpovedajúcu starostlivosť! Ako udržovať záhradný fúrik?

Záhradný fúrik nie je tak ťažké udržovať. Pokiaľ ho pravidelne čistíte, bude Vám slúžiť po celý život. Jednu radu si však zapamätajte, pri čistení a údržbe záhradného fúrika po jeho použití postupujte po jednotlivých častiach.

Pretože sa záhradný fúrik skladá z 3 častí, je nutné ho vyčistiť samostatne. Držadlá, koleso a korbu je treba čistiť samostatne podľa potreby, pokiaľ chcete, aby záhradný fúrik slúžil po dlhú dobu a bez napadnutia hrdzou.

Nižšie sú uvedené 3 jednoduché kroky, ktoré by ste mali dodržiavať pri údržbe záhradného fúrika:

Otierajte držadlá

Záhradníci, hlavne tí amatérski, majú tendenciu zabúdať na držadlá, pretože si myslia, že všetku tú ťažkú prácu vykonáva len korba.  V tom sa však mýlia. Napriek tomu, že držadlá neprichádzajú do styku s kravským hnojom, prichádzajú do kontaktu s Vašimi rukami. Preto by ste ich mali čistiť.

Po každom použití očistite rukoväte záhradného fúrika vlhkou handričkou. Pokiaľ je to na Vás príliš často, vyčistite ich minimálne raz do týždňa.

Držadlá sú väčšinou vyrobené z dreva, preto pri používaní môžu byť drsné. Aby ste sa vyhli zadretiu triesky, raz do mesiaca na držadlá nanášajte olej, tým ich zachováte hladké. Vieme, čo si myslíte. Vieme, že pri používaní záhradného fúrika používate rukavice, aby ste si nemohli zadrieť triesku. Áno, to je pravda. Ale čo ak sa Vaše rukavice tiež opotrebujú? Triesky sa potom ľahko dostanú až k Vašim rukám. Istota je istota.

Ako udržovať záhradný fúrik – Vyčistite korbu

Pretože korba je súčasťou záhradného fúrika, ktorý prichádza do styku so všetkými možnými nečistotami a hlinou, nesmiete jej čistenie odkladať.

Po použití záhradného fúrika korbu vyčistite a úplne odstráňte všetky zvyšné nečistoty alebo špinu. Potom, ak je to možné, korbu opláchnite vlažnou vodou.

Tip: Na vydrhnutie korby môžete použiť drôtenú kefu.

Ak je korba Vášho záhradného fúrika lakovaná, opravte ju, pokiaľ začína farba praskať a lúpať sa.  To Vám pomôže predísť jej zhrdzaveniu. Na miesta, kde sa farba začala odlupovať, môžete nastriekať farbu a miesto opraviť.

Udržujte koleso a nápravu

Koleso nesie váhu celého nákladu, preto by malo byť pravidelne udržované, aby nedošlo k zadretiu záhradného fúrika pri práci. Koleso umyte, kedykoľvek sa dá, aby sa v štrbinách nehromadila zemina.

Nápravu udržiavajte v dobrom stave tým, že jej doprajete olejovú kúpeľ. Uistite sa tiež, že máte plne nahustenú pneumatiku, aby bol zaistený plynulý pohyb.

Postupujte podľa týchto jednoduchých krokov a udržujte Váš záhradný fúrik ako profesionál. Pokiaľ budete postupovať podľa týchto krokov, bude Vám záhradný fúrik slúžiť po celé desaťročia. Trochu starosti a pozornosti zaistí dlhú cestu!

Viac informácií v našom blogu.