Pri manipulácii so strojmi sa vždy odporúča dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia. To je zvlášť dôležité, keď sa učíte čistiť nožnice na živý plot. Všetky čistenia vykonávajte iba vtedy, keď sú nožnice na živý plot vypnuté a odpojené od zdroja elektrickej energie. Tým zabránite, aby pri čistení nedochádzalo k nehodám.

Ako čistiť nožnice na živý plot mydla a vody

V prípade, že na Vašich nožniciach na živý plot zatvrdli nejaké organické zvyšky, musíte nože dôkladne očistiť. Môžete začať mydlovou vodou a zvyšky následne odstráňte pomocou tvrdej kefy.

Vo väčšine prípadov, aby boli nože čisté, stačí postupovať ako bolo uvedené vyššie. Veľmi dôležité je ale odstrániť z nich i všetku zvyškovú vlhkosť, preto vždy nože otrite dosucha, aby ste ich korózii.

Čistenie nožov alkoholom alebo petrolejom

Pokiaľ sa vyžaduje dôkladnejšie očistenie, nič nepokazíte petrolejom a alkoholom. Otrite nimi nože, oba tieto účinné čistiace prostriedky urobia všetku ťažkú prácu za Vás. Alkohol má ďalšiu výhodu v tom, že je to dezinfekčný prostriedok. Preto, pokiaľ Váš živý plot obsahuje plesne alebo škodlivé baktérie, ošetrenie alkoholom je múdrou voľbou.

Čistenie možno tiež realizovať pomocou zriedeného bielidla, ktoré má tie isté dezinfekčné účinky ako alkohol. Tieto silné chemikálie je však nutné vždy pred opätovným použitím náradia dôkladne odstrániť.

Použitie špeciálnych čistiacich prostriedkov

Bežne sa dajú zohnať i niektoré špeciálne čistiace prostriedky, ktoré boli vyrobené len za účelom čistenia nožníc na živý plot. Informujte sa v príslušných obchodoch. Pokiaľ tieto prípravky nájdete doma, nezabudnite si najprv prečítať užívateľskú príručku a dodržujte pokyny pre použitie.

Tieto prípravky sú najlepšou voľbou v situáciách, kedy sa zdá, že pre nožnice na živý plot nestačí normálny spôsob čistenia. Niektoré z týchto produktov boli formulované spôsobom, ktorý dokáže uvoľniť živicu a vyrovnať sa so všetkými škodlivými kontamináciami z rastlín.

Lubrikácia nožov nožníc na živý plot prípravkom WD-40

Po dokončení čistenia nožníc na živý plot a po dôkladnom vyschnutí všetkých zvyškov by ste mali tiež pamätať na namazanie nožov. Vezmite suchú handričku a použite ju na opätovné nanesenie rovnomernej vrstvy WD-40 na nože.

Teraz, keď ste sa dozvedeli, ako čistiť nožnice na živý plot, doprajte im očistu po každom použití.