Už len samotný pohľad na hrdzu – či už na Vašom záhradnom nábytku, na bicykli alebo aute – stačí na zhoršenie nálady. Na odstránenie týchto korozívnych jaziev z Vašich hodnotných predmetov sa používajú odstraňovače hrdze – a je to jednoduchšie, než to vyzerá. Ako sa zbaviť hrdze?

Z vedeckého hľadiska je hrdza oxidom železa a vzniká, keď je akákoľvek zlúčenina, ktorá sa skladá zo železa, vystavená kyslíku po dostatočne dlhú dobu. Vlhkosť, obvykle vo forme vody, býva faktorom, ktorý tento proces urýchľuje.

Hrdzavé predmety nielen vyzerajú nevzhľadne, ale môžu tiež veľmi poškodiť povrch predmetov. Čím dlhšie sú tieto predmety neošetrené, tým viac sa na nich prejavuje korózia. Nakoniec ich hrdza úplne rozožerie a zanechá na kovovom povrchu nevzhľadné diery.

K tomu nemusí dôjsť v prípade Vašich hodnotných predmetov. V záujme riešenia týchto problémov Vám predstavíme niekoľko odstraňovačov hrdze, ktoré môžete veľmi jednoducho použiť doma. Sú to:

1. Ako sa zbaviť hrdze pomocou octu

Jedná sa o veľmi účinný odstraňovač hrdze, pretože sa obsahuje kyselinu octovú alebo kyselinu citrónovú. Pokiaľ chcete odstrániť hrdzu z predmetov, ako sú skrutky, potom všetko, čo je treba urobiť, je namočiť ich všetky do octu. Pri použití asi pol litra tohto prírodného odstraňovače hrdze bude všetko krásne fungovať a odporúčame použiť biely ocot alebo jablčný cider. Aby ste dosiahli čo najlepší účinok, predmety by mali byť v ideálnom prípade umiestnené do tejto účinnej tekutiny asi na jeden deň.

2. Ako sa zbaviť hrdze pomocou citrónu

Ak máte problémy s odstránením hrdze z niektorých hrdzou zasiahnutých súčastí, musíte byť pripravení vyvinúť trochu úsilia. Poobzerajte sa v kuchyni po citróne a troške soli – (tequilu však môžete vynechať!).

Soľ votrite na postihnuté miesto. Po dôkladnom nanesení soli vytlačte na soľ šťavu z citróna. Vytlačte čo najviac šťavy a potom ponechajte tomuto silnému odstraňovaču hrdze 2 až 3 hodiny času, aby odviedol svoju prácu. Po uplynutí tejto doby všetko z povrchu zotrite. Všimnite si, že hrdza pôjde z povrchu ľahko dolu.

3. Ako sa zbaviť hrdze pomocou WD-40

Je známe, že tento viacúčelový prípravok je skvelým prípravkom proti hrdzi. Možno ho tiež použiť ako preventívne opatrenie. Všetko, čo treba urobiť, je navlhčiť hrdzavý predmet prípravkom WD-40 a potom ho vydrhnúť drôtenou kefou.

Postupujte tak, že na malej ploche hrdzavého predmetu skontrolujte, či ho WD-40 nepoškodí. Pokiaľ aplikujete WD-40 pravidelne na povrchy náchylné na zhrdzavenie, nikdy sa nestanete svedkami toho, že by sa hrdza znovu objavila. Ak sa Vám zdá, že bežné prípravky WD-40 nefungujú tak efektívne, ako ste si predstavovali, môžete použiť penetračný sprej WD-40 Specialist Penetrant. Tento prípravok je špeciálne navrhnutý na prenikanie do špiny a hrdze, takže ich možno potom ľahko odstrániť z akéhokoľvek povrchu.

Teraz, keď už viete, ako sa zbaviť hrdze skôr než napočítate do troch, potrebujete mať už len vo svojom arzenáli tie správne odstraňovače hrdze.