Zima, to nie sú len pohodlné teplé svetre a horúca káva. Zima prináša veľa utrpenia ľuďom po celom svete. Ľudia žijúci v regiónoch poblíž zemského pólu čelia oveľa tuhším zimám než ľudia žijúci v blízkosti rovníka. Ale bez ohľadu na región, v ktorom človek žije, zima spôsobuje hodne závad, ktoré je nutné opraviť. Jedným takým problémom sú drhnúce dvere. Kde je zima, tam narazíme na drhnúce dvere. Ako po zime opraviť dvere na záhradu?

Dvere na záhradu sú k tomuto problému navyše ešte náchylnejšie, pretože sa nachádzajú medzi vonkajším a vnútorným prostredím domu a sú tak viac náchylné k napučaniu a tým k drhnutiu kvôli vlhkosti. Tento návod Vám pomôže po zimnom období Vaše dvere na záhradu opraviť.

Vlhkosť spôsobuje, že drevo vo dverách na niektorých miestach napučí a spôsobuje ich drhnutie. Namiesto preklínania drhnúcich dverí sa riaďte týmito 5 jednoduchými krokmi a záhradné dvere opravte.

1. Ako po zime opraviť dvere na záhradu – Skontrolujte správnu inštaláciu

Najprv skontrolujte, či sú dvere správne nainštalované. Zavrite ich a skontrolujte, či sú dokonale zarovnané s rámom dverí. Potom môžete prejsť ku kontrole závesov. Uistite sa, že závesy sú v dobrom stave a fungujú.

V závesoch nesmú byť žiadne uvoľnené skrutky. Keď ste si istí, že je všetko v poriadku a sú to len dvere, ktoré drhnú, prejdite k ďalšiemu kroku.

2. Skontrolujte ďalšie veci

Keď ste dospeli k záveru, že dvere nemajú žiadnu zásadnú chybu, vezmite kúsok kartónu a pretiahnite ho tenkým priestorom medzi dvermi a rámom. Pomôže Vám to zistiť, kde sa dvere pokrivili a kde je treba ich opraviť. Keď nájdete problematické oblasti, jemne ich označte ceruzkou.

  1. Použite skrutkovač

Vezmite skrutkovač a uvoľnite skrutky z pántov. Vyberte dvere, ale urobte to opatrne. Keď odskrutkujete závesy, dajte pod dvere podložku (napríklad starú knižku), aby sa pri práci dvere príliš nepohybovali. Týmto spôsobom ľahko odstránite skrutky a uvoľníte dvere.

  1. Vezmite brúsny papier a pusťte sa do obrusovania

Keď sú už dvere vonku, vezmite kúsok brúsneho papiera a obrúste okraje dverí. Pokiaľ sa napučaná oblasť nadá zvládnuť brúsnym papierom, použite pásovú brúsku. Neuberajte ale viac dreva, než je nutné. Keď vyrovnáte povrch, dokončite jeho úpravu jemným dobrúsením. Povrch podľa potreby vyleštite alebo nalakujte.

3. Nasaďte dvere späť

Nasaďte dvere späť na ich miesto a skontrolujte, či sa teraz pohybujú voľne. Pokiaľ stále drhnú, vymeňte skrutky v závesoch za dlhšie. Ak zlyhá i tento postup, musíte medzi rámom a dvermi vytvoriť malý klin. Použite kladivo a mierne pritlačte dvere bližšie k čapom. Kladivom pracujte cez drevený hranolček, aby ste dvere nepoškodili.

Do rámu môžete tiež zatĺcť klinec. Tým vytvoríte určitý priestor medzi dverami a rámom.

Pokiaľ všetko vyššie uvedené zlyhá, možno je na čase kúpiť nové dvere. Ale môžete mať dobrý pocit, že ste najprv vyskúšali všetko, čo bolo vo Vašich silách, aby ste problém vyriešili.

Viac informácií v našom blogu.