Prečítajte si, ako na opravy dverí na terasu, je to veľmi jednoduché. Vďaka týmto jednoduchým opravám budú posuvné dvere na Vašej terase ako nové – bez dodatočných nákladov na remeselníkov. Naučte sa, ako postupovať pri oprave bežných problémov s dverami na terasu a ako sa takýchto problémov zbaviť.

Bežné opravy dverí na terasu

1. Čistenie vodiacich koľajničiek posuvných dverí

Pokiaľ sa jedná o problém dverí na terasu, potom prvú vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať špinu a nečistoty vo vodiacich koľajničkách posuvných dverí. Nezabudnite, že sa v nich zachytí každá nečistota zvonku – od vlasov až po blato. Všetky tieto nečistoty sa potom spoja dohromady a vytvoria nánosy špiny. Takže je Vám už jasné, že oprava dverí na terasu bude vyžadovať trochu úsilia.

2. Demontáž dverí

Súčasťou opráv terasových dverí je odstránenie posuvných dverí z ich pántov pre ich dôkladnú kontrolu. Než budete pokračovať v tomto kroku, musíte vedieť, ako postupovať. Posuvné dvere na terasu bývajú oveľa ťažšie než otváracie dvere a pre ich uvoľnenie je treba získať prístup k nastavovacím zariadeniam pojazdového mechanizmu. Nájdete ich na samom spodku týchto dverí. Pomocou skrutkovacieho mechanizmu uvoľnite valčeky.

Hneď ako to urobíte, všimnite si, že valčeky Vám poskytli dostatok priestoru pre vybočenie posuvných dverí z koľajničiek. Teraz vyberte panely posuvných dverí. Skontrolujte, či nie sú zdeformované alebo inak poškodené.

3. Výmena zámkov

Uzamykacie mechanizmy na terasových dverách sú obvykle háčkové zámky, ktoré sa zdvojujú do kľučiek. Tieto zámky majú pružiny, ktoré sú spojené s rukoväťami. Aj keď sa to nezdá – naozaj nepotrebujete mať s týmito zámkami veľké skúsenosti, aby ste mohli uskutočniť opravy sami.

Ak si všimnete, že vo vnútornom mechanizme praskla pružina, stačí ju vymeniť za zámok podobného typu. Sú  ľahko dostupné v každom železiarstve a rozobratie kľučky terasových dverí je pomerne jednoduché – hlavne keď máte už nejaké základné skúsenosti s opravami vecí vo vašom dome.

Malé množstvo prípravku WD-40 pomôže s opravami dverí na terasu

Hneď ako opravíte a vyčistíte dvere na terasu, budete ich samozrejme potrebovať umiestniť späť do vodiacich drážok. Takže, pokiaľ máte doma prípravok WD-40, aplikujte trochu prípravku na valčeky. Teraz opatrne položte spodný valček do vodiacej drážky a potom pokračujte s hornou koľajničkou.

Teraz, keď sú posuvné dvere na terase na svojom mieste, niekoľkokrát ich zatvorte a otvorte, aby ste skontrolovali, či je problém vyriešený. Vidíte, na opravu dverí na terasu nemusíte volať remeselníka.