Zadretie dverí na záhradu môže spôsobovať celý rad prírodných faktorov, ako je silný mráz alebo vlhký vzduch. Hrdza alebo pleseň môžu záhradné dvere úplne znehybniť, pokiaľ nie ste dostatočne ostražití. A šance na zaseknuté alebo zadreté dvere na záhradu sú po zimnej sezóne podstatne vyššie, preto je dôležité takéto dvere namazať, aby bola zachovaná ich funkčnosť. Ako môžem opraviť a premazať dvere na záhradu?

Ako môžem opraviť a premazať dvere na záhradu?

Čo veci ešte zhoršuje, je len občasné používanie dverí na záhradu v chladnom období. Keď sa dvere príliš nepoužívajú, všetkým tým nezvaným hosťom to vyhovuje a spôsobí to, že sa dvere zadrú alebo zaseknú.

Pokiaľ je to i Váš prípad a máte doma zadreté alebo dokonca zaseknuté dvere, ktoré vedú na Vašu záhradu alebo dvorček, postupujte podľa nášho sprievodcu, ktorý Vám s tým pomôže.

• Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je odstrániť všetky nečistoty a špinu. Tlakovým vzduchom vyfúkajte všetky cudzie prvky. Dvere vykefujte záhradnou kefou alebo drôtenkou. Keď dvere takto vyčistíte, navlhčite ich vodou.

• Ďalším krokom je dostať sa ku zhrdzaveným častiam dverí, hlavne k pántom. Naneste na ne nejaké mazivo, ako je WD-40, a odstráňte hrdzu z pántov.

Väčšinou sú to pánty, ktoré sú poškodené a spôsobujú zadretie dverí. Namažte pánty a odstráňte hrdzu, ak je tam prítomná. I keď sa v pántoch nevyskytuje hrdza, naneste na ne veľké množstvo oleja alebo maziva, aby bol ich povrch hladký a klzký.

• Teraz skontrolujte, či nie sú zaseknuté dvere. Pokiaľ je zaseknutý i zámok, nastriekajte do neho tiež nejaké mazivo. Mazivo uvoľní zaseknuté súčasti. Po nanesení maziva otočte kľúčom v zámku a vyviňte určitú silu na otvorenie dverí. Keď sa dvere otvoria, zavrite ich a znova ich otvorte. Opakujte to niekoľkokrát, aby ste sa uistili, že dvere fungujú dobre.

Vysadiť dvere z pántov?

• Ďalším spôsobom, ako opraviť dvere na záhradu, je vysadiť ich z pántov. Pokiaľ je to možné, dvere vyberte a naolejujte pánty. Dvere utesnite náterom alebo leštením. Dvere nasaďte späť do rámu a niekoľkokrát ich skontrolujte. Pokiaľ dvere i naďalej dobre nefungujú, vymeňte závesy alebo vyčistite čapy, ktoré ich držia pohromade. Čapy vyberte, očistite ich a naolejujte. Potom ich vložte späť.

Nezabudnite však namazať pánty a zámok dverí, ak chcete, aby zostali funkčné. Olej môže dvere znečistiť, preto otrite všetko prebytočné mazivo handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.