Šmuhy sú čierne pruhy, ktoré na podlahe zanechali predmety s tvrdou gumovou spodnou stranou, napríklad obuv s tvrdou podrážkou, podpätky, nábytok, rebríky, hračky, atď. Akékoľvek tvrdé podlahy vo Vašom dome sú náchylné k tvorbe šmúh. Šmuhy negatívne ovplyvňujú vzhľad podlahy. Hoci sa to nezdá, odstránenie šmúh nie je zložité a vyžaduje menej úsilia, než by ste si mysleli, a získate opäť čistú podlahu. Pripravili sme pre Vás niekoľko jednoduchých tipov a trikov a niektoré odstraňovače šmúh, ktoré Vám pomôžu odstrániť šmuhy z podlahy z keramických dlaždíc, aby vyzerala opäť ako nová.

Vyskúšajte použitie “gumy na gumu”

Gumy sú rôzneho druhu a jeden druh možno použiť na čistenie iného druhu, pokiaľ ide o šmuhy. Tu je návod, ako použiť gumu iného druhu, aby ste sa zbavili šmúh z podlahy z keramických dlaždíc.

Mazacie gumy

Pre menšie šmuhy môžete skúsiť použiť mazacie gumy na ceruzke, funguje to dobre. Ručne drhnite gumou postihnuté miesto, kým šmuha nezmizne. Po práci odstráňte gumové hobliny vzniknuté pri gumovaní, ak ich ponecháte na podlahe, môžu spôsobiť ďalšie šmuhy. Na trhu je k dispozícii mnoho mazacích gúm, ktoré sú vyrobené špeciálne pre tento účel. Pri výbere sa uistite, že nie je príliš tvrdá, aby nedošlo k narušeniu povrchovej úpravy podlahy. Gumu nezabudnite vždy najskôr vyskúšať na malom a skrytom mieste podlahy, než ju začnete používať na viditeľných oblastiach.

Tenisová obuv

Gumové podrážky tenisových obuví sú tiež skvelým odstraňovačom šmúh a skvele fungujú na rozsiahlejšie šmuhy. Vložte dlaň do topánky a postihnuté miesto vydrhnite pätou topánky. Ak Vám tento spôsob nevyhovuje alebo sa domnievate, že nedokážete dosiahnuť potrebný tlak na odstránenie šmuhy, môžete vyskúšať si topánku obuť a odstrániť šmuhu pätou. Tento spôsob môže vyhovovať viac a budete schopní vynaložiť potrebné množstvo tlaku na odstránenie šmuhy. Šmuhu drhnite krúživým pohybom.

Tenisová loptička

Tenisovú loptičku možno taktiež použiť pre zbavenie sa šmúh z podlahy. Tento odstraňovač šmúh funguje najlepšie na oblastiach, kde sú väčšie šmuhy. Vezmite tenisovú loptičku a prerežte na jej vrchole malé “X” o veľkosti cca ¼ loptičky. Dôležité je pri rezaní nedržať loptičku v ruke, aby nedošlo k zraneniu. Loptičku radšej umiestnite do zveráka alebo na pevný podklad. Po vyrezaní otvoru do loptičky vložte násadu od metly a vydrhnite šmuhy.

Triky pre drhnutie

Ak sa Vám zdá, že vyššie uvedené tipy nefungujú príliš dobre, tu je niekoľko trikov, ktoré Vám pomôžu zbaviť sa šmúh z podlahy.

Pasta z jedlej sódy

Vytvorte jemnú pastu zmiešaním cca 2 polievkových lyžíc jedlej sódy a teplej vody. Uistite sa, že pasta nie je príliš horúca. Teraz vezmite mäkkú handričku a pastou vydrhnite šmuhy z podlahy. Po odstránení šmúh použite čistú a vlhkú utierku pre utretie ošetrenej oblasti a miesto ponechajte vyschnúť.

Zubná pasta

Pre odstránenie šmúh z podlahy môžete tiež použiť zubnú pastu. Naneste malé množstvo zubnej pasty na čistú handričku a malými, krúživými pohybmi s dostatočným tlakom šmuhy odstráňte. Po odstránení šmúh použite čistú a vlhkú utierku pre utretie ošetrenej oblasti a miesto ponechajte vyschnúť.

WD-40

Jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako odstrániť šmuhy, je použitie prípravku WD-40. Nastriekajte trochu prípravku WD-40 na papierovú utierku alebo na mäkkú čistú handričku a vydrhnite šmuhy. Pri drhnutí nevyvíjajte na povrch príliš veľký tlak a robte malé, krúživé pohyby. Po odstránení šmúh použite čistú a vlhkú utierku pre utretie ošetrenej oblasti a miesto ponechajte vyschnúť. Prípravok WD-40 ľahko čistí šmuhy a jedná sa o efektívny a jednoduchý spôsob, ako sa týchto šmúh zbaviť, bez toho aby došlo k poškodeniu podlahy a jej lesku.

Opatrenia

Tu je niekoľko dôležitých vecí, ktoré treba vziať do úvahy pri použití vyššie uvedených tipov pre odstraňovanie šmúh z podlahy z keramických dlaždíc.

  • Dbajte na to, aby ste vyššie uvedené triky vždy najprv vyskúšali na malom a skrytom mieste podlahy, než ju začnete používať na viditeľných oblastiach. Tým zaistíte, že pri použití odstraňovačov šmúh nedôjde k vyblednutiu alebo odfarbeniu podlahy.
  • Ak máte pochybnosti o použití určitého odstraňovača šmúh, neváhajte a VŽDY sa obráťte na predajcu alebo výrobcu, aby ste sa uistili, že na Vašej strane nedôjde k žiadnym chybám. Môžete ich tiež požiadať o ďalšie tipy, rovnako ako varovanie a dôležité kroky, ktoré je potrebné dodržať pri odstraňovaní šmúh z keramickej podlahy.Uvedené tipy a triky s odstraňovačmi šmúh Vám môžu pomôcť pri odstraňovaní šmúh z podláh.