Táto ranná nehoda – vyliatie kávy na košeľu – sa môže prihodiť komukoľvek z nás. Poliatie sa šálkou čerstvo uvarenej kávy je samo o sebe nepríjemné, ale navyše škvrna, ktorá z toho vznikne, je prekvapivo odolná. Odstráňte škvrny od kávy jednoducho.

Pokiaľ neviete, ako správne odstrániť škvrny od kávy, bude odstránenie tejto svetlohnedej škvrny z oblečenia veľký problém. Rovnako ako u akýchkoľvek iných škvŕn od potravín by ste sa mali vyvarovať sušeniu poliatej košele v sušičke, kým nebude škvrna úplne odstránená. Inak hrozí, že sa škvrna stane “ozdobou” Vašich šiat natrvalo.

Pokiaľ je škvrna čerstvá, môžete odev vložiť pod prúd studenej vody a škvrnu efektívne odstrániť. Možno však bude treba ďalšie ošetrenie v závislosti na tom, ako je škvrna stará a z akého materiálu sú šaty zhotovené. V tomto článku si teda vysvetlíme, ako škvrny od kávy odstrániť.

Odstránenie zo syntetických tkanín

Pokiaľ je postihnutý odev vyrobený zo syntetických tkanín, bude pravdepodobne odolnejší než iné materiály, ako sú kožušiny, hodváb alebo koža. Preto je odstránenie škvŕn z takého oblečenia relatívne ľahšie.

Najprv skúste absorbovať prebytočnú kávu pomocou čistej suchej handričky. Potom pripravte roztok obsahujúci teplú vodu, umývací prostriedok na riad a biely ocot.

Roztok by mal obsahovať aspoň jeden liter vody zmiešaný s polovicou lyžičky umývacieho prostriedku na riad a lyžičkou bieleho octu.

Namočte postihnutú oblasť do roztoku približne na pätnásť minút. Potom šaty vyberte a opláchnite ich teplou vodou. Pokiaľ škvrna pretrváva, použite hubku a ošetrite ju alkoholom, kým nebude úplne odstránená. Potom šaty bežným spôsobom vyperte.

Majte však na pamäti, že škvrny od kávy môžu byť veľmi odolné, a možno budete musieť tieto kroky zopakovať, aby ste škvrnu úplne odstránili.

Odstráňte škvrny od kávy z bavlny

Podobne ako u syntetických tkanín sa s oblečením z bavlny ľahko pracuje a škvrny z nich možno bez problémov odstrániť. Najlepší spôsob odstraňovania škvŕn je pomocou komerčného odstraňovača škvŕn. Stačí len odsať prebytočnú kávu handričkou a ošetriť zafarbené miesto odstraňovačom škvŕn. Potom môžete škvrnu bežným spôsobom vyprať.

Je však pravdepodobné, že odstraňovač škvŕn doma nemáte. V takom prípade môžete použiť techniku ​​podobnú odstraňovaniu škvŕn zo syntetických vlákien, aj keď s malými odlišnosťami v záverečnej fáze. Ak ide o bavlnu, je treba šaty, potom čo boli ošetrené alkoholom, nechať uschnúť. Následne môžete šaty omyť teplou vodou tak, ako by ste to bežne urobili.

Vyššie uvedená technika nie je vždy na odstránenie škvŕn od kávy z bavlny dostatočná, hlavne ak je škvrna stará. Postihnutú oblasť môžete tiež natiahnuť cez misku pomocou gumičky.

Potom použitím kanvice so zobrazovaním teploty zvýšte celkovú teplotu vody až na 95° C. Keď teplota vody dosiahne požadovaný limit, nalejte ju opatrne na ofarbené miesto. Táto technika môže poškodiť iné druhy materiálu, ale nepoškodí šaty vyrobené z bavlny.

Napriek tomu, že sú škvrny od kávy odolné, možno ich pomocou vyššie uvedených techník odstrániť.

Viac informácií na našom blogu.