Čaj je nepochybne najkonzumovanejší nápoj na svete a miliardy ľudí ho pijú ako súčasť svojej každodennej rutiny. Tento obľúbený kofeínový nápoj však môže zanechať tiež odolné škvrny na našom kuchynskom riade, nábytku alebo oblečení. Ako odstrániť škvrny od čaju čítajte nižšie.

Čaje obsahujú špeciálnu chemikáliu známu ako trieslovina, v dôsledku ktorej je ťažké odstrániť škvrny na čalúnení, porceláne a tkanine. Na úplné odstránenie škvŕn potrebujete silný čistiaci prostriedok, kyslé činidlo alebo abrazívnu látku.

V tomto článku si vysvetlíme rôzne techniky odstraňovania čajových škvŕn z povrchov.

Ako odstrániť čajové škvrny z kuchynského riadu

Odstrániť škvrny od čaju na kuchynskom riade je najjednoduchšie. Najprv rozkrojte veľký citrón a po obvode naň nasypte soľ. Citrónová šťava je kyslej povahy, zatiaľ čo soľ má abrazívny účinok, čo dokáže škvrny od čaju účinne odstrániť.

Môže sa však stať, že čajová škvrna zostala až príliš dlho bez povšimnutia a zaschla. V takom prípade potrebujete na jej odstránenie jedlú sódu. Je nutné vytvoriť pastu, preto zmiešajte jedlú sódu s trochou vody.

Po dôkladnom premiešaní zmesi a vytvorení pasty, túto pastu naneste na postihnutú oblasť. Pasta musí byť dostatočne hustá, aby ste ju mohli naniesť pomocou papierovej utierky alebo látky. Škvrnu potom miernym tlakom drhnite, kým nezmizne a potom miesto dôkladne opláchnite vodou.

Ako odstrániť škvrny od čaju z tkaniny

Aj keď je na Vašom odeve uvedené, že je ho treba čistiť chemicky, nikdy nie je dobrý nápad odev so škvrnami od čaju alebo kávy čistiť chemicky. Chemické čistenie tkaniny spôsobí, že škvrna bude trvalá a bude extrémne zložité ju odstrániť.


Mali by ste sa pokúsiť škvrnu vyčistiť čo najskôr po rozliatí alebo pokvapkaniu nápojom. Najprv skúste absorbovať prebytočný čaj pomocou čistej suchej handričky. Potom nalejte studenú vodu do misky a namočte odev do vody po dobu minimálne 30 minút. Pokiaľ je škvrna na odeve príliš veľká, môžete nechať odev v studenej vode cez noc.

Ak to však nie je účinné, môžete skúsiť použiť roztok studenej vody, mycieho prostriedku na riad a bieleho octu. Roztok by mal obsahovať aspoň jeden liter vody, pol lyžičky mycieho prostriedku na riad a lyžičku bieleho octu.

Namočte postihnutú oblasť do roztoku približne na pätnásť minút. Potom odev vyberte a opláchnite ho studenou vodou. Pokiaľ je škvrna stále prítomná, použite hubku a osušte ju alkoholom, kým nebude odstránená. Potom odev bežným spôsobom vyperte.

Majte však na pamäti, že škvrny od čaju môžu byť veľmi odolné, a možno budete musieť tieto kroky opakovať, aby ste škvrnu úplne odstránili. Pred ošetrením nezabudnite najprv urobiť test na malom kúsku látky.

Škvrny od čaju nie je jednoduché odstrániť, ale pôjde to, ak budete postupovať podľa vyššie uvedených techník.

Viac informácií na našom blogu.