Keď Vaše kovové nástroje začnú hrdzavieť, nie je jediným riešením ich vyhodiť. Existujú rôzne techniky, ktoré môžu odstrániť hrdzu z kovu a vrátiť nástroje späť do pôvodného stavu. Môžete sa rozhodnúť, či nahromadenú hrdzu odstránite pomocou domácich ingrediencií, alebo si kúpite špeciálne chemické odstraňovače. Ako odstrániť hrdzu z kovu?

Bez ohľadu na to, ktorú metódu zvolíte, odstránenie hrdze vyžaduje značné úsilie a čas. Preštudovaním nižšie uvedených techník sa dozviete, ako odstrániť rôzne úrovne korózie a hrdze z povrchov.

Tenká vrstva hrdze (ako odstrániť hrdzu z kovu)

Niekedy na Vašich nástrojoch nie je hrdze veľa, ale stále ju potrebujete odstrániť. V takých   prípadoch môžete na odstránenie hrdze z kovového povrchu použiť jedlú sódu. Než začnete, musíte najprv kov opláchnuť a následne ho oklepať. Potom povrch pomaly posypte jedlou sódou. Neznepokojujte sa, keď vidíte, že sa prášok lepí na vlhké časti povrchu.

Uistite sa, že jedlá sóda pokrýva všetky hrdzavé časti. Potom nechajte sódu pôsobiť a počkajte hodinu, než znovu začnete s kovom pracovať.
Po uplynutí vyššie uvedenej doby vezmite kovovú kefu alebo oceľovú vlnu a odstráňte hrdzu z kovu. Po úplnom odstránení hrdze predmet opláchnite vodou a osušte utierkou.

Ako je uvedené vyššie, táto technika je ideálna, keď je vrstva hrdze tenká. Použitá ingrediencia je lacná a ľahko dostupná. Okrem toho môžete túto techniku použiť i ​na tenké kovy, ktoré by sa mohli inými technikami poškodiť. Sóda však hrdzu uvoľní len málo, preto musíte na jej odstránenie použiť drsnú hubku.

Stredne silná vrstva hrdze

Pokiaľ je vrstva hrdze na nástrojoch stredne silná, môžete ich ponoriť do roztoku bieleho octu, aby ste nahromadenú hrdzu uvoľnili. Pokiaľ je niektorý nástroj príliš veľký na to, aby sa vošiel do misky alebo nádoby, namočte handru do bieleho octu a potom do tejto handry hrdzavý nástroj zabaľte.

Následne nechajte pôsobiť cez noc a ráno na nástroji začnite pracovať. Na odstránenie hrdze z povrchu použite oceľovú vlnu, kovovú kefu alebo čistiaci nástroj. Oproti predchádzajúcej metóde vyžaduje drhnutie na odstránenie hrdze z predmetu minimálne úsilie.

Extrémne silná vrstva hrdze

Pri vysokých koncentráciách hrdze budete možno potrebovať kyselinu citrónovú. Výrobok nie je na trhu ľahko dostupný, ale je účinný proti silným vrstvám hrdze. Okrem toho, rovnako ako ocot, kyselina citrónová uľahčuje proces odstraňovania hrdze.

Jediné, čo musíte urobiť, je dať trochu horúcej vody do misy a pridať dve až tri polievkové lyžice kyseliny citrónovej. Potom ponorte predmet do roztoku a nechajte ho tam cez noc. Ráno kefou odstráňte hrdzavé škvrny na kovovom povrchu, opláchnite ich teplou vodou a osušte handričkou.

Ako odstrániť hrdzu z kovu pomocou WD-40

Na odstránenie hrdze zo svojich kovových nástrojov a náradia môžete tiež použiť prípravok WD-40. Jednoducho prípravok WD-40 nastriekajte na nástroje, nechajte niekoľko okamihov pôsobiť a roztok jednoducho zotrite.

Aj keď mnohí majitelia domov svoje nástroje vyhodia, akonáhle začnú hrdzavieť, mohli by mať z nich úžitok i naďalej, pokiaľ budú postupovať podľa týchto pokynov.

Ak sa dotknete použitých roztokov, dôkladne si umyte ruky.