Väčšinu hrdzavých kovových výrobkov nie je možné doma len tak vyhodiť alebo vymeniť. To je presne dôvod, prečo ste si vygooglovali  „ako odstrániť hrdzu“ a dorazili ste sem. Sme radi, že Vás môžeme informovať, že existuje veľa spôsobov, ako odstrániť hrdzu z akéhokoľvek kovového predmetu.

Všetko, čo potrebujete, sú niektoré domáce prípravky a predmety ako je hliníková fólia a biely ocot. Miesto bieleho octu môžete použiť i iné mierne kyslé tekutiny. Prípadne môžete využiť na rýchle opravy výrobky ako WD-40. Aj keď Vám povieme, ako odstrániť hrdzu, mali by sme Vás tiež informovať, že tento proces môže byť dosť únavná záležitosť a vyžaduje nejaký čas a trpezlivosť.

Ako odstrániť hrdzu pomocou domácich ingrediencií

1. Biely ocot

Biely ocot je pomerne účinný spôsob odstraňovania hrdze z kovov, pretože ocot reaguje s hrdzou. Všetko, čo musíte urobiť, je ponoriť hrdzavý kovový predmet do pohára s bielym octom, a to len na niekoľko hodín. Hneď  ako táto odporučená doba uplynie, môže byť hrdza z kovového povrchu odstránená kefou ako pasta.

Pokiaľ je však hrdzavý objekt príliš veľký, môžete rozliať biely ocot rovnomerne po hrdzavom povrchu a nechať ho po určitú dobu pôsobiť. Môžete tiež použiť handričku namočenú v bielom octe na otretie hrdzavého povrchu veľkého predmetu.

2. Hliníková fólia

Ďalším skvelým riešením pre domácnosť je použitie kusu hliníkovej fólie namočenej v bielom octe. Použitie bežného octu je tiež skvelá voľba, ale ak použijete hliníkovú fóliu, bude to trvať kratšiu dobu. Jedna vec, ktorú by ste mohli urobiť, je namočiť predmet do bieleho octu na pár hodín a potom zoškrabať hrdzavý povrch hliníkovou fóliou, ktorá bola tiež namočená v bielom octe.

Ako odstrániť hrdzu pomocou WD-40

Je známe, že tento viacúčelový prípravok je skvelý odstraňovač hrdze a funguje tiež ako preventívne opatrenie. Všetko, čo musíte urobiť, je navlhčiť hrdzavý predmet prípravkom WD-40 a potom ho vydrhnúť drôtenou kefou.

Prípravok môžete tiež otestovať na malej ploche hrdzavého objektu a skontrolovať, či  ho WD-40 nepoškodí. Pokiaľ budete prípravok WD-40 aplikovať pravidelne na povrchy náchylné ku korózii a tvorbe hrdze, hrdza sa už nikdy nevráti. Pokiaľ sa Vám zdá, že bežné produkty WD-40 nefungujú tak efektívne, ako ste si predstavovali, môžete si obstarať penetrant WD-40 Specialist Penetrant. Tento produkt bol špeciálne navrhnutý na prenikanie do špiny a hrdze, takže ich možno ľahko odstrániť z akéhokoľvek povrchu.


Takže teraz, keď už viete, ako odstrániť hrdzu, ktorú z vyššie uvedených možností zvolíte?