Použitie prípravku na rozpúšťanie betónu je odpoveďou na často kladenú otázku – „ako odstrániť zvyšky betónu z kovu“. Maltu alebo betón, ak sa prichytia na vozidlá, vybavenie, murárske náradie a ďalšie kovové predmety, možno vcelku jednoduchým spôsobom uvoľniť pomocou prípravku na rozpúšťanie betónu, pretože tieto prípravky pozostávajú z penivých činidiel a kyseliny jablčnej – čo z ich podstaty môže tiež uvoľniť všetky druhy nežiaducich usadenín betónu z drevených povrchov, natretých povrchov, kovu a skla. Ako odstrániť betónové zvyšky z kovu?

Prečo potrebujete odstraňovač škvŕn od betónu?

Chcieť očistiť murivo od prebytočného betónu alebo malty je jedna vec. Čistenie nástrojov používaných na murárske práce je však úplne iná záležitosť. Na riešenie toho druhého problému sú určené odstraňovače škvŕn od betónu .

Spýtajte sa sami seba – máte na záhradnom fúriku alebo na jeho pneumatikách striekance od betónu? Máte šmuhy od betónu i na kovovom ráme okna? Ak áno, bude nutné si obstarať nejaký odstraňovač škvŕn od betónu a WD-40.

Ako to funguje?

Akonáhle nastriekate odstraňovač škvŕn od betónu na ošetrovaný kovový povrch, prípravok začne peniť. Chemické zložky týchto prípravkov potom začnú reagovať s maltou a rozkladať betónové väzby, ktoré ju pôvodne spevňovali.

Po aplikácii nechajte prípravok pôsobiť 15 až 30 minút. Po uplynutí tejto doby všetky nečistoty z kovového povrchu zotrite.

Zatvrdnuté škvrny budú vyžadovať opakovanie celého procesu, ktorý však opakujte iba vtedy, keď roztok z prvej aplikácie úplne vyschne.

V ktorých prípadoch to nefunguje?

Ako sme sa už zmienili vyššie, odstraňovače škvŕn od betónu majú narušiť spojivové väzby betónu. Na druhú stranu si iste neprajete zmäkčiť štruktúry, ktoré majú byť nosné a silné.

Z tohto dôvodu odporúčame, aby ste tieto výrobky nepoužívali na maltové alebo betónové spoje medzi tehelnými blokmi a tehlami. Ďalšie nevhodné povrchy na použitie sú zinok alebo vrstvená žula a mramor.

Čistiace roztoky a WD-40

Po vytvrdení majú malta a betón sklon k vyblednutiu a prichyteniu sa na kovové povrchy. Odstránenie týchto zafarbených útvarov je úlohou chemických prípravkov, ako je WD-40. Tieto chemikálie možno bezpečne používať na kovových predmetoch, pretože sa skladajú zo slabších kyselín.


Pokiaľ však používate silnejšie chemikálie, dôrazne odporúčame používať okuliare a ochranný odev. Spolu s nimi budete tiež potrebovať respirátor, pretože reakciou vznikajú veľmi škodlivé výpary.

Teraz viete, ako odstrániť betónové zvyšky z kovu – preto sa už nemusíte obávať projektov domácich majstrov(DIY)!