Predstavte si, že meškáte, ponáhľate sa do práce, ale zistíte, že nemôžete vyjsť von s autom, pretože sa zasekli garážové dvere. Nie je treba pripomínať, že také situácie sú nesmierne frustrujúce. Ak sa však o Vaše garážové dvere dobre staráte, pravidelne ich udržujete a mažete závesy, môžete zaseknutiu predísť. Ako namazať garážové dvere?

Problém s väčšinou garážových dverí začína v okamihu, keď začnú pri otváraní a zatváraní vydávať hlasité zvuky a škrípať. Keď takéto zvuky zaznamenáte, je jasné, že bude nutné dvere namazať.

Pravidelné mazanie garážových dverí môže predĺžiť ich životnosť a zachrániť ich pred nejakým vážnym poškodením. V tomto článku si popíšeme, ako správne mazať garážové dvere.

Ako namazať garážové dvere

Pred mazaním garážových dverí je dobré najprv vyčistiť pojazdy, ktoré sa nachádzajú na vonkajších okrajoch garážových dverí. Potom môžete postupovať podľa nižšie uvedeného návodu a riadne garážové dvere namazať.

Použite mazivo na báze lítia

Ak chcete správne namazať garážové dvere, musíte si obstarať správny prípravok, aby boli dvere opäť flexibilné. Väčšina majiteľov domov používa odmasťovač, ako je WD-40, čo nemusí byť tá najlepšia možnosť, ak ide o namazanie garážových dverí.

V ideálnom prípade by ste mali použiť mazivo na báze lítia alebo mazivo určené pre garážové dvere. Okrem toho sa tiež vyhnite použitiu oleja na závesoch. Problém s olejom a ďalšími variantmi spočíva v tom, že sú husté a spôsobujú usadzovanie nečistôt a prachu, čo dvere poškodzuje. Mazivo na báze lítia je k dispozícii v aerosólových rozprašovačoch a nie je také husté, aby podporovalo hromadenie nečistôt.

Nastriekajte mazivo na závesy garážových dverí

Po zakúpení správneho maziva, otvorte garážové dvere a nastriekajte ho na každý záves dverí. Musíte pritom ručne zdvihnúť dvere a postriekať závesy v mieste ohybov pojazdov. Garážové dvere ručne pomaly zdvihnite a nastriekajte mazivo na každý záves v mieste ohybov pojazdov.

Týmto spôsobom premažete pohyblivé časti dverí, a tým bude ich pohyb plynulejší. Musíte však aplikovať aspoň jednu alebo dve dávky spreju na každý zo závesov, aby ste ich dôkladne premazali.

Namažte valčeky (ako namazať garážové dvere)

Valčeky sú komponenty pripevnené k pántom Vašich garážových dverí. Pri použití maziva v spreji budete na mazanie ťažko prístupných častí garážových dverí potrebovať nadstavec. Môžete ho použiť na mazanie malých guľôčkových ložísk, ktoré sú vo vnútri týchto valčekov a nemažte priamo nylonové valčeky.

Nastriekajte mazivo za pružiny a ložiskové dosky

Pružiny garážových dverí sa nachádzajú v hornej časti garážových dverí a musia byť kompletne premazané. Taktiež je nutné namazať ložiskové dosky, čo sú pohyblivé kruhové časti na oboch stranách pružiny. Pokiaľ tak učiníte, dvere sa budú pohybovať ľahšie.

Aby ste dosiahli na túto časť garážových dverí, možno budete potrebovať stoličku. Pri pohybe dverí si tiež všimnite, či pružiny nevydávajú zvláštny zvuk. Pokiaľ áno, skontrolujte, či nie sú poškodené, a ak sú ohnuté, vymeňte ich.

Pomocou vyššie uvedených techník môžete garážové dvere správne premazať. Ak prídete do kontaktu s prípravkom, nezabudnite si potom dôkladne umyť ruky.

Viac informácií na našom blogu.