Pohľad na fľakaté steny je žalostný. A pokiaľ sú také steny súčasťou Vášho domu, je to ešte nepríjemnejšie. Ale miesto okamžitého premaľovania stien môžete ušetriť a obnoviť ich zašlú krásu tým, že sami škvrny a šmuhy odstránite. Ako na odstránenie škvŕn zo stien?

Väčšinu ingrediencií, ktoré budete potrebovať, máte pravdepodobne doma v komore. A tie, ktoré nemáte, možno zakúpiť v akomkoľvek obchode v okolí. Čistenie stien Vám tak neprinesie žiadne veľké nepríjemnosti.

Nutným prostriedkom na čistenie stien je mycia huba. Pokiaľ nemáte hubu, žiadny z nasledujúcich domácich prípravkov nemôže fungovať. Pokiaľ chodíte nakupovať do obchodu s potravinami, nezabudnite nabudúce kúpiť i hubu.

Teraz sa vrhneme na jednoduché triky, aby sme vyčistili znečistené steny.

Ocot a voda

Rozmiešajte jednu šálku bieleho octu v malom vedierku vody. Namočte hubu do roztoku a vyžmýkajte prebytočnú tekutinu. Naneste na škvrny, ktoré chcete vyčistiť. Keď všetky škvrny zmiznú, nechajte stenu zaschnúť alebo použite na zotretie vlhkosti suchú handričku.

Jedlá sóda
Jedlá sóda je nepochybne najúčinnejším domácim prostriedkom na všetky druhy škvŕn a špiny. Vytvorte viskóznu pastu jej zmiešaním s vodou. Naneste zmes na škvrny na stene pomocou huby.

Keď je zmes nanesená na stene, otrite ju vlhkou handričkou alebo hubou.

Krieda

Áno, vidíte dobre! Krieda funguje ako kúzlo, pokiaľ chcete zo stien odstrániť mastné škvrny alebo odtlačky prstov. Uchopte kriedu s mierne skosenou a tupou špičkou, aby ostrý okraj kriedy nepoškrabal farbu. Miernym tlakom naneste na škvrny a nechajte 5 minút pôsobiť.

Ďalším krokom je použitie vlhkej handričky alebo huby na očistenie zvyškov kriedy zo steny. Pokiaľ sú škvrny od mastnoty odolné, opakujte tento postup niekoľkokrát. Uistite sa, či používate iba bielu kriedu, farebné kriedy môžu ovplyvniť farbu steny.

Odstránenie škvŕn zo stien vďaka WD-40

WD-40 môže byť v určitých prípadoch tiež použitý na odstránenie škvŕn zo stien, hlavne škvŕn od pasteliek. Stačí len nastriekať WD-40 na handričku, potrieť postihnutú oblasť a škvrna začne miznúť! Nezabudnite si vopred účinok vyskúšať na skrytom kúsku steny, aby ste sa uistili, že nedôjde k žiadnemu ďalšiemu poškodeniu.

Bonusový tip: Pravidelne vysávajte steny vysávačom, aby boli neustále bez prachu a nečistôt. Škvrny ničia vzhľad stien, ale prach spôsobuje, že sú fádne a matné. Okrem úsilia na odstránenie škvŕn venujte tiež trochu úsilia na zbavenie stien od prachu.

Navráťte stenám ich pôvodnú krásu tým, že budete trochu proaktívni a občas reaktívni (keď sa na stene objaví škvrna).