Autá sú vyrobené z kovu. A kov si nerozumie s vlhkosťou. Preto, pokiaľ sa Váš automobil nachádza v prostredí s častou vlhkosťou, môže ľahko zhrdzavieť. Ani zo svojho automobilu, ani zo vzduchu vlhkosť neodstránite. Čo ale môžete urobiť, je vytvoriť ochrannú vrstvu medzi týmito dvomi nezlučiteľnými materiálmi a ušetriť si veľké množstvo nepríjemností. Ako môžem chrániť svoje auto pred hrdzou?

Ale ako to urobiť? Existuje veľa spôsobov, ako zabrániť korózii Vášho automobilu. Najbežnejšie používané metódy sú však nasledujúce tri:

Ako môžem chrániť svoje auto pred hrdzou – Umývanie auta

Pravidelné umývanie automobilu je zásadné pri prevencii pred koróziou. Umývanie Vám umožní zbaviť sa všetkých častíc okolitého prostredia z povrchu Vášho auta a zabráni ich hromadeniu. Nulové nahromadenie častíc znamená, že nedôjde k žiadnej chemickej reakcii, a teda k žiadnej korózii a tvorbe hrdze.

Automobil čistite aspoň dvakrát do týždňa miernym teplým mydlovým roztokom. Dbajte na to, aby ste umyli celý povrch automobilu a tiež s dostatočným prítlakom, aby boli odstránené všetky cudzie častice. Nezabudnite na podvozok, prahy a podbehy okolo pneumatík. Dôkladne prezrite každý kút Vášho vozidla, aby ste sa uistili, že sa nikde nezačala tvoriť hrdza.

Vypúštiace zátky dôkladne umyte, aby boli čisté. Pokiaľ nebudete venovať pozornosť príslušenstvu a súčiastkam vo výklenkoch automobilu, je pravdepodobné, že sa do auta hrdza dostane a poškodí ho.

Ošetrite automobil antikoróznym sprejom

Pokúste sa presvedčiť predajcu, aby auto ošetril, než si ho kúpite. A pokiaľ máte ojazdené auto, nechajte ho nastriekať antikoróznym sprejom od odborníka. Poraďte sa s mechanikom, ktorý Vám pomôže s celým procesom.

Po každom umytí môžete na vozidlo aplikovať tenkú vrstvu vosku, ktorý chráni auto pred prenikaním vlhkosti.

Môže sa stať, že sa k ošetreniu Vášho automobilu dostanete neskoro a na niektorých častiach sa už začala objavovať hrdza. V takom prípade musíte podniknúť okamžité opatrenia, aby ste zabránili jej šíreniu.

Ohraničenie oblasti hrdze

Vezmite si brúsny papier alebo žiletku a hrdzu oškrabte. Pokúste sa nepoškodiť lak okolo tejto oblasti. Hneď ako zasiahnutú časť odstránite, použite akýkoľvek kvalitný antikorózny prostriedok. Vyčistí to zasiahnutú oblasť ešte viac. Nechte túto oblasť vyschnúť a potom naneste trochu základného náteru na automobily. Otrite zvyšok a ponechajte na postihnutom mieste tenkú vrstvu. To zabráni korózii v opätovnom návrate.

Potom postihnuté miesto natrite automobilovým lakom, aby škvrna splynula s lakom Vášho automobilu.

Pokiaľ sa Vám nedarí niektoré z vyššie uvedených rád realizovať vlastnými silami, požiadajte odborníka, aby to urobil za Vás. Len tak zostane Váš automobil lesklý a bez hrdze po celú dobu jeho používania.

Viac informácií na našom blogu.