Od rodinného dedičstva až po vzácne dary od blízkych, šperky sú jednou z najcennejších vecí, ktoré ľudia majú. Postupom času však môžu byť matnejšie a vyzerať menej atraktívne. Keď sa to stane, väčšina ľudí navštívi klenotníctvo a zakúpi drahé roztoky na čistenie šperkov. Ako vyčistiť a vyleštiť šperky?

Väčšina ľudí však nevie, že šperky možno úsporne čistiť pomocou produktov dostupných v ich domovoch. V tomto článku budeme diskutovať o tom, ako čistiť a leštiť šperky tak, aby nedošlo k ich poškodeniu.

Ako vyčistiť a vyleštiť šperky – čistenie strieborných šperkov

Napriek tomu, že leštenka je skvelý spôsob, ako odstrániť mat z Vašich šperkov, je často pomerne drahá. Preto je dobré peniaze do drahej leštenky investovať na mimoriadne cenné šperky, napríklad rodinné dedičstvo.

Leštenka obsahuje zložky, ktoré rozpúšťajú a odstraňujú nahromadené nečistoty a zároveň ponechávajú ochrannú vrstvu, aby sa zabránilo ďalšej degradácii.

Je však možné, že leštenku na striebro nebudete mať práve k dispozícii, keď začnete čistiť šperky, a potrebujete si ich vziať rýchlo na seba. V takom prípade môžete vyskúšať niektorú z nasledujúcich domácich techník a odstrániť mat a zašlosť zo šperkov bez poškodenia. Napriek tomu by ste sa mali vyhnúť nadmernému ošetrovaniu šperkov, aby nedochádzalo k poškodeniu finálnej vrstvy.

Použitie umývacieho prostriedku na riad

Pridajte niekoľko kvapiek umývacieho prostriedku na riad do teplej vody. Potom do roztoku namočte mäkkú handričku a jemne otrite šperky, aby ste z nich odstránili matnosť a zašlosť. Keď ste si istí, že ste ich matnosť a zašlosť úplne odstránili, opláchnite šperky studenou vodou a osušte ich mäkkou handričkou.

Použitie jedlej sódy

Zašlosť je niekedy tak veľká, že na to mydlová voda nestačí, takže na jej odstránenie budete potrebovať jedlú sódu. Pripravte roztok troch dielov jedlej sódy a jedného dielu vody. Potom  naneste na šperky trochu tejto pasty pomocou mäkkej handričky, ktorý nepúšťa vlákna.

Pri čistení šperkov nezabudnite handričkou ošetriť štrbiny, aby ste odstránili skryté škvrny. Až budete hotoví, opláchnite šperky vodou a na ich vysušenie použite mäkkú handričku.

Čistenie zlatých šperkov

Klenoty z rýdzeho zlata, ako sú zlaté náramky, náušnice a retiazky, sú často drahšie než strieborné šperky. Preto je rozumnejšie byť opatrnejší, keď ich čistíte domácimi prostriedkami. Pripravte si roztok teplej vody a niekoľkých kvapiek prípravku na umývanie riadu. Ponorte zlaté šperky do roztoku a nechajte niekoľko minút pôsobiť.

Ak chcete čistiť šperky efektívnejšie, vložte menšie šperky do sitka a ponorte do roztoku. Väčšie predmety môžete vložiť priamo do misky s roztokom. Počkajte približne päť minút, potom šperky vytiahnite a položte na mäkkú utierku.

Potom zoberte mäkkú zubnú kefku a vyčistite štrbiny a retiazky, aby ste odstránili všetky skryté škvrny. Až budete s prácou hotoví, vložte menšie šperky späť do sitka, všetko opláchnite pod vodou a potom vysušte mäkkou handričkou.

Pomocou týchto metód domácich majstrov môžete vyleštiť svoje milované šperky, aby vyzerali rovnako atraktívne ako predtým. Pokiaľ však máte šperky, ktoré sú pre Vás nesmierne cenné, napríklad rodinné dedičstvo, mali by ste skôr zvážiť investíciu do špeciálnej leštenky alebo sa obrátiť na odborníka, ktorý Vám šperky vyčistí.

Viac informácií na našom blogu.