Máločo býva viac frustrujúce, než škvrny na nových šatách alebo iných predmetoch. Škvrny zanechá napr. vysypané jedlo, vyliate nápoje alebo keď deti strhnú stojan na písacie potreby z písacieho stola. Ako čistiť škvrny se dozviete v našom článku.

Avšak ešte väčším sklamaním je skutočnosť, že tieto škvrny nemožno odstránť jednoduchým spôsobom, ba čo viac, môžu sa ešte zhoršiť, ak sa ich pokúsite odstrániť nevhodným spôsobom. V tomto článku si preberieme, ako vyčistiť tieto príliš odolné škvrny.

Ako čistiť škvrny od vína

Víno je pochúťka pri jedálnom stole, ale pokiaľ ho rozlejete, môže na Vašich šatách zanechať trvalé stopy. Škvrny od vína možno vyčistiť nasledujúcimi spôsobmi:

Odevy

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako odstrániť odolné škvrny od vína, je umyť ich. Jednoducho pusťte vodu z kohútika, pridržte látku postihnutou stranou nahor a dajte ju pod studenú tečúcu vodu, aby sa škvrna zmyla.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nefunguje na škvrny od vína príliš dobre sóda. Miesto nej použite radšej kombináciu studenej vody a kyslíkového bielidla. Do tohto roztoku odev ponorte a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. V ideálnom prípade nechajte pôsobiť štyri hodiny alebo ak neponáhľate, tak i cez noc.

Koberčeky a čalúnenie

Koberčeky a čalúnenie sú trochu iné než bežné oblečenie a môžu absorbovať viac tekutiny. Najprv naneste vyššie uvedený bieliaci roztok a potom postihnutú oblasť dôkladne utrite uterákom namočeným v horúcej vode.

Až budete hotoví, vysušte mokrú oblasť čistým uterákom. Majte na pamäti, že roztok peroxidu vodíka môže odfarbovať tmavšie koberce, proto buďte opatrní.

Žulové alebo mramorové dosky

V prípade žulových dosiek nehrozí žiadne poškodenie ich pevného povrchu, preto môžete použiť silnú pastu z jedlej sódy a peroxidu vodíka. Takto pripravenú čistiacu pastu naneste na škvrnu tak, aby pasta vytvorila cca 0,5 cm silnú vrstvu. Potom pastu zakryte plastovou fóliou a páskou ju utesnite po okrajoch.

Potom nechajte pôsobiť 24 hodín, následne odstráňte plastovú fóliu a roztok nechajte zaschnúť. Tento postup môžete opakovať, dokiaľ nebude škvrna z dosky odstránená.

Atrament

Škvrny od atramentu patria k najťažšie odstrániteľným škvrnám, pokiaľ ich necháte zaschnúť. Nasledujúcim spôsobom môžete vyčistiť škvrny od atramentu bez poškodenia oblečenia:

Ako čistiť škvrny na odevy

Ak chcete vyčistiť z odevov atrament, vezmite vatový tampón a namočte ho do alkoholu. Potom bavlnený tampón priložte ku škvrne a jemne ju ním potierajte, od vonkajšieho okraja smerom ku stredu. Keď bavlnený tampón pohltí dostatok atramentu, môžete ho vymeniť. Perá a markery naplnené špecializovaným permanentným atramentom však nemožno odstrániť a škvrny zostanú tak, ako sú.

Koberčeky a čalúnenie

V prípade kobercov a čalúnenia môžete použiť rovnakú vyššie uvedenú metódu, ale po dokončení musíte oblasť opatrne vyčistiť vodou.

Žulové alebo mramorové dosky

Opakujte rovnakú metódu (pozri vyššie) a opláchnite postihnutú oblasť čistou vodou.

Mastnota

Mastné škvrny sú veľmi lepkavé, a preto je ťažké ich odstrániť. Našťastie sa ich môžete zbaviť nasledujúcou metódou:

Odevy

Stačí pripraviť roztok, ktorý obsahuje 50% bieleho octa a 50% vody, a naneste ho na škvrnu. Nechajte nejakú dobu pôsobiť a potom povrch omyte mydlovou vodou a celý postup opakujte, kým škvrna nezmizne.

Pre získanie podobných výsledkov môžete použiť rovnakú metódu, ak ide o koberce a čalúnenie. Odevy však nedávajte do sušičky, kým z nich úplne neodstránite škvrny.

Nezabúdajte pred použitím akejkoľvek látky uskutočniť najprv skúšku na malom kúsku odevu.


Viac rád a tipov na našom blogu.