Jaro je bez záhradného grilovania, to nie je ono, súhlasíte? Grilovaniu s priateľmi sa skrátka nič nevyrovná, pretože tieto večierky sú skvelé na vytváranie nezabudnuteľných spomienok okolo grilu, okorenených dymom a smiechom. Ale aby ste mohli takú párty začať, musíte najprv vedieť, ako vyčistiť gril!

Neoddeliteľnou súčasťou všetkých grilovačiek vonku je samozrejme samotný gril. Pokiaľ si chcete dopriať vynikajúce šťavnaté mäso, je treba gril pripraviť už pred nástupom jari.

Pretože grily spravidla nie sú počas jesene a zimy v prevádzke, majú sklon k hrdzaveniu a to je dôvod na ich ošetrenie a prípravu už v predjarnom období.

Tu nájdete 5 jednoduchých krokov, ktoré by ste mali pri čistení Vášho grilu dodržiavať, aby bol na jar dobre pripravený.

Pripravte si všetko potrebné náradie

Pred zahájením vlastného procesu čistenia je nutné pripraviť všetko potrebné náradie. Na čistiace práce budete potrebovať rukavice, kefu na gril, teplú mydlovú vodu, hubku, čistiaci prostriedok na nerezovú oceľ, handričky, ktoré nepúšťajú vlákna, mierny čistiaci prostriedok na okná, papierové utierky, čistiaci pad a škrabku na farby.
Akonáhle máte pohromade všetky tieto potreby, je čas si vyhrnúť si rukávy a hurá do práce!

Umyte vonkajší povrch grilu

Veľkým množstvom teplej mydlovej vody umyte vonkajší povrch grilu. Opláchnite penu a povrch dosucha otrite. Na nerezové diely nastriekajte čistič na nerezovú oceľ. Čistiacim roztokom nešetrite, nanášajte ho v hojnom množstve. Otrite handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

Uistite sa, že používate handričku, ktorá nepúšťa vlákna, inak by vďaka čističu na nerezovú oceľ vlákna z textílie priľnuli k oceli.

Otrite povrch handričkou, pohybujte s ňou z jednej strany na druhú, aby ste gril ľahko vyčistili. Po čistení čistiacim roztokom môžete povrch vyšúchať, aby bol lesklý.

Ako vyčistiť gril – Odstráňte poklop grilu

Je pravdepodobné, že keď odstránite poklop grilu, zistíte, že sa šúpe. Nemusíte sa však obávať, pretože to nie je farba, je to len nahromadený tuk. Táto vrstva nie je toxická a možno ju ľahko odstrániť. Na odstránenie uhlíkových usadenín vo vnútri poklopu použite kefu na gril. Po zotretí uhlíkových nánosov omyte vnútrajšok veka hubkou namočenou v mydlovej vode, ktorú ste použili na čistenie vonkajšieho povrchu grilu. Spláchnite mydlo čistou vodou.

Niektorí z vás si môžu všimnúť určitých zmien zafarbenia na vnútornej strane poklopu. Farbu môžete obnoviť opätovným omytím poklopu mydlovou vodou.

Ako vyčistiť gril – Čistenie roštu a aróma-koľajníc

Aróma-koľajnice vyčistite kefou na gril. Potom ich umyte handričkou a mydlovou vodou. Teraz aróma-koľajnice vyberte, aby ste sa dostali k trubiciam horákov. Použite opäť kefu na gril a vyčistite ňou trubice, buďte však pritom veľmi opatrní. Pri čistení trubíc horákov buďte skutočne opatrní, inak by ste mohli vtlačiť všetky nečistoty dovnútra portov.

Diely vo vnútri grilu

Ďalším krokom je odstránenie zvyškov mastnoty alebo nahromadeného jedla okolo trubíc horákov. Zoškrabte všetko stierkou.

Ak chcete vyčistiť spodnú misku a misku na odkvapkávanie tuku, najprv obe misky zbavte všetkých zvyškov jedla. Potom ich umyte mydlovou vodou. Vysteľte misku na odkvapkávanie tuku hliníkovou fóliou a pridajte ďalšiu vrstvu.

Ak chcete vyčistiť grilovací kôš, namočte ho do vedra s mydlovou vodou, otrite ho čistiacim padom a potom opláchnite. Posledným krokom je osušenie koša handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, a jeho opätovné vloženie do tela grilu.

Všetci máme radi starú dobrú grilovačku. Ale pre bezproblémový priebeh takej párty je nutné gril dôkladne udržiavať.

Prajeme príjemné okamihy pri grilovaní!

Viac informácií v našom blogu.