tracking

Ako čistiť a leštiť mosadzné lampy

Rovnako ako každý iný kov, i mosadz a zlato majú tendenciu v priebehu času získať zašlý a matný vzhľad. Mosadzné lampy však možno ľahko vyčistiť a vyleštiť, aby opäť žiarili a vyzerali ako nové, a to pomocou správneho čističa mosadze a leštenky na mosadz. Čistenie a leštenie mosadzných a pozlátených lámp alebo iných predmetov nie je problém a môžete použiť prostriedky, ktoré sa bežne vyskytujú v domácnostiach.

Než začnete s čistením mosadzných predmetov…

Mali by ste zistiť, či ide o čistú mosadz, pozlátenie čistým zlatom, alebo ide o zliatinu s ďalšími kovmi. Jednoduchý spôsob, ako to zistiť, je pomocou magnetu. Pokiaľ magnet priľne k povrchu, znamená to, že v ňom sú ešte iné kovy, pretože pravá mosadz a zlato nie sú magnetické. Pokiaľ sú predmety pokované, môžete ich vyčistiť horúcou mydlovou vodou.

Ich leštenie alebo príliš silne drhnutie čističom mosadze môže odstrániť ich pokovenie a môže spôsobiť, že budú matné. Preto postupujte opatrne.

Veci, ktoré budete potrebovať

  • Čistič mosadze (voliteľné)

  • Leštenka na mosadz (voliteľné)

  • Teplá mydlová voda a handrička

  • Stará zubná kefka / kefka na čistenie štrbín

  • Čistá handrička na vysušenie

Krok 1: Vyčistenie mosadznej lampy

Vezmite misku a nalejte do nej trochu horúcej vody. Do vody pridajte tekuté mydlo a dobre premiešajte, aby ste získali mierny roztok. Vezmite handričku na vyčistenie a dôkladne otrite všetky povrchy. Na čistenie štrbín lampy môžete použiť tiež starú zubnú kefku. Pokiaľ sa nachádzajú na pozlátených a mosadzných lampách nejaké odolné škvrny alebo nečistoty, môžete použiť čistiaci prostriedok na mosadz.

Veľa mosadzných lámp má lakovaný povrch. Nemali by sa preto čistiť horúcou mydlovou vodou. Pokiaľ sú takéto pozlátené a mosadzné lampy silne zašlé, musíte najprv odstrániť lak pomocou odstraňovača laku. Ak si nie ste istí, postupujte podľa pokynov výrobcu.

Vyčistenie mosadznej lampy

Krok 2: Osušenie mosadznej lampy

Je dôležité zaistiť, aby lampa bola úplne suchá a eliminovala sa tak hrdza pochádzajúca zo škvŕn od vody. Vezmite teda čistú suchú handričku a lampu dôkladne otrite.

Osušenie mosadznej lampy

Krok 3: Vyleštenie lampy

Pre obnovenie lesku nastriekajte trochu viacúčelového prípravku WD-40 Multi-Use-product na handričku. Potom kruhovými pohybmi lampu vyleštite. To dodá povrchu krásny lesk a navyše ho ochráni pred prachom a koróziou. Pre tento krok môžete použiť tiež leštenku na mosadz.

Vaše pozlátené a mosadzné lampy budú žiariť dlhú dobu, pokiaľ ich budete pravidelne čistiť a leštiť. Aby boli predmety vyrobené zo zlata a mosadze lesklé a jasné, je dôležité zabrániť hromadeniu prachu, nečistôt a škvŕn na ich povrchu.

Vyleštenie lampy

Niektoré preventívne opatrenia

Pri čistení a leštení mosadzných lámp by ste mali mať na pamäti tieto opatrenia:

  • Nepoužívajte čistiace utierky, ktoré sú vysoko abrazívne. Taktiež nepoužívajte oceľovú vlnu alebo kefy s kovovými štetinami, pretože na povrchu lampy zanechajú škrabance.
  • Tenký povlak minerálneho oleja, ľanového oleja alebo viacúčelového prípravku WD-40 Multi-Use-Product môže byť účinný ako prevencia proti matnému a zašlému povrchu.
  • Zlatých a mosadzných predmetov sa príliš nedotýkajte. Mastnota z vašich rúk môže urýchliť proces zašpinenia a skrátiť životnosť vašich zlatých a mosadzných predmetov.

Pomocou vyššie uvedených tipov a trikov môžete vyčistiť a vyleštiť všetky svoje pozlátené a mosadzné predmety, a to nielen lampy, aby vyzerali ako nové.

Navštívte náš web oficiálneho distribútora.

Súvisiace články

Kontaktujte nás

AutoMax Slovakia, s. r. o. Bojnická 3, 831 04 Bratislava, Slovenská republika

© 2020 WD-40 Company