tracking

Ako vyčistiť záhradné náradie

Záhradné náradie vyžaduje pravidelné čistenie, najlepšie po každom použití. Malo by však byť dôkladne vyčistené, hlavne pokiaľ je odložené na zimu potom, čo bolo v lete hojne používané. Záhradné práce sa vykonávajú účinnejšie s čistým záhradným náradím, nehovoriac o tom, že čistejšie nástroje sa pohodlnejšie používajú a vydržia dlhšiu dobu. Otázkou je, aké nástroje je treba vyčistiť? Odpoveď je jednoduchá. Každý nástroj, na ktorom sú vruty, matice a skrutky, reťaze a/alebo čepele, bude nutné pravidelne čistiť. To okrem iného zahŕňa nožnice na živý plot, kosačky na trávu, záhradné nožnice, sekery, lopaty a ďalšie. Ako na čistenie záhradného náradia?

Tu je niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete použiť pri čistení záhradných nástrojov, aby zostali funkčné po dlhú dobu.

Čo budete potrebovať

Tu sú nástroje, ktoré potrebujete na čistenie záhradného náradia.

Veci, ktoré budete potrebovať

  • Čistiace prostriedky: záhradné hadice, saponát, staré handry a utierka, huba, postrekovač

  • Čistiace nástroje: kefa, oceľová vlna, drôtená kefa, stredne hrubý brúsny papier

  • Mazanie: Mazivo, ktoré chráni vyčistené nástroje pred vlhkosťou, koróziou a tvorbou hrdze

  • Bezpečnostné vybavenie: Ochrana očí, rukavice a protiprachová maska

Krok 1: Vyčistite náradie

Prvým krokom pri čistení záhradného náradia je zbaviť sa všetkých nahromadených nečistôt. Zvyšky plesní a nečistôt na záhradnom náradí môžu prenášať burinu i celý rad chorôb prenášaných hlinou. Nečistoty tiež  priťahujú vlhkosť a zachytávajú ju, čo vedie k rýchlemu šíreniu hrdze. Pokiaľ vaše záhradné náradie obsahuje pohyblivé časti, pred čistením ich najprv rozoberte. Pomocou drôtenej kefy očistite špinu a hrdzu zo všetkých kovových povrchov. Na odstránenie zatvrdnutej hrdze môžete použiť oceľovú vlnu. Pokiaľ máte nejaké veľké náradie, môžete použiť stredne hrubý brúsny papier. Tiež sa uistite, že ste dôkladne všetko náradie osušili, aby ste zabránili koncentrácii vlhkosti.

Krok 1 – Vyčistite náradie

Krok 2: Náradie obrúste

Druhým krokom je vyhladenie všetkých drevených držadiel pomocou brúsneho papiera so strednou zrnitosťou. Pomôže to pri odstraňovaní triesok a rukoväte to zbaví zhoršenej povrchovej úpravy. Brúsny papier možno tiež použiť na odstránenie všetkej hrdze, ktorá by mohla zostať v štrbinách a na povrchu. Brúsny papier tiež ľahko vyleští kov. Až budete hotoví, náradie otrite a odstráňte z neho všetok kovový alebo drevený prach z brúsenia.

Krok 2 Náradie obrúste

Krok 3: Nabrúste záhradné nožnice

Ďalším krokom potom, ako ste dokončili čistenie náradia od hrdze a nečistôt, je jeho nabrúsenie. Snažte sa pri brúsení zachovať pôvodný uhol alebo skosenie. Pokiaľ máte na záhrade záhradné nožnice, môžete pomocou brúsika nabrúsiť ostrie ich čeľustí. Skosenú stranu čepele nasaďte na brúsik a kruhovým pohybom trite hranu čepele smerom k brúsnemu kameňu. Najprv by ste mali odstrániť ostrapky z plochých povrchov a potom pokračovať a naostriť len skosenú stranu čepele.

Je dôležité nástroje brúsiť na konci každej sezóny, aby zostali funkčné po dlhú dobu.

Krok 3 – Nabrúste záhradné nožnice

Preventívna údržba

Keď skončíte s čistením záhradného náradia, ktoré teraz vyzerá ako nové, vyčleňte si každých pár mesiacov nejaký čas na jeho preventívnu údržbu. Tu je niekoľko tipov na preventívnu údržbu, ktoré vám pomôžu udržať vaše záhradné náradie po dlhú dobu v efektívnom stave.

  • Po každom použití záhradného náradia opláchnite nečistoty a hlinu záhradnou hadicou. Mokrá pôda prilepená k nástrojom je jedným z hlavných dôvodov hrdzavenia záhradného náradia.
  • Pomocou kefy rýchlo vydrhnete všetku odolnú zeminu. Na odstránenie živice a miazgy môžete použiť tiež riedidlo na farby.
  • Náradie otrite suchou handrou, než ho uschováte. Môžete ho tiež nechať oschnúť na slnku.
  • Nestavajte náradie na jeho hrany, miesto toho ho zaveste.
  • Pravidelne lubrikujte povrch náradia mazivami, ako je viacúčelový prípravok WD-40 Multi-Use-Product, aby ste ho chránili pred koróziou a tvorbou hrdze.

Viac informácií na našom blogu.

Navštivte náš web automax-group.com.

Preventívna údržba

Súvisiace články

Kontaktujte nás

AutoMax Slovakia, s. r. o. Bojnická 3, 831 04 Bratislava, Slovenská republika

© 2020 WD-40 Company