tracking

Ako vyčistiť motorovú pílu: Starostlivosť o motorovú pílu a jej údržba

Pokiaľ chcete predĺžiť životnosť vašej motorové píly, musíte zaistiť, aby vždy pracovala v čo najlepšom prevádzkovom stave. Ako na čistenie motorovej píly? Bude nutná všeobecná starostlivosť a údržba, aby ste reťazovú pílu vyčistili:

  1. Pred každým použitím skontrolujte hladinu oleja na mazanie reťaze
  2. Udržujte reťaz ostrú pre efektívnejšie výsledky práce a pre zabránenie spätným rázom
  3. Po každom použití odstráňte z motorovej píly zvyšky dreva

Pri manipulácii s ostrými predmetmi buďte vždy opatrní a noste potrebný ochranný odev. Pokiaľ sa domnievate, že túto prácu nezvládnete sami, nerobte ju!

Veci, ktoré budete potrebovať

Krok 1: Nabrúsenie reťaze motorovej píly

Ak chcete nabrúsiť rezné zuby motorovej píly, musíte najprv reťazovú pílu bezpečne upevniť do držiaka. Keď tak urobíte, pokračujte ďalej, aktivujte brzdu reťaze a začnite brúsiť rezné zuby reťaze. Pritom sa uistite, či šípky ukazovateľa mierky na meranie výšky smerujú ku špičke lišty reťazovej píly.

Teraz začnite s pilovaním v pravom uhle k vodiacej lište reťazovej píly. Pokračujte s pilovaním všetkých rezných zubov s prítlakom a plynulými pohybmi. Keď budete hotoví, môžete motorovú pílu otočiť a začať na druhej strane.

Nabrúsenie reťaze motorovej píly

Krok 2: Reťazovú pílu vyčistite

Toto je ďalšia veľmi dôležitá súčasť procesu údržby reťazovej píly. Medzi špecifické fázy tohto procesu, ktoré vyžadujú zvláštnu pozornosť, patrí lokalizácia západky krytu a následné odstránenie krytu. Keď to urobíte, začnite čistiť pás reťazovej brzdy. Môžete tiež vyčistiť lištu reťazovej píly pomocou tenkého kusu kovu alebo dreva tak, že odstránite všetky nečistoty, ktoré  uviazli v reťazi.

V ďalšom kroku odstráňte kryt valca. Po jeho vybratí môžete vyčistiť vzduchový filter a chladiace rebrá od všetkých zvyškov, ktoré sú vidieť. Nakoniec môžete skontrolovať lopatky zotrvačníka, či v ňom nie sú nejaké nečistoty. Tie môžu zamedzovať prístupu vzduchu ochladzujúceho motor reťazovej píly. Prípadné nečistoty odstráňte.

Reťazovú pílu vyčistite

Krok 3: Mazanie reťaze reťazovej píly pomocou prípravku WD-40

Reťaz vašej motorovej píly bude samozrejme nutné dobre naolejovať, aby dokonale fungovala. Použite viacúčelový prípravok WD-40 Multi-Use-Product. WD-40 funguje skvele jednak ako prevencia pred hrdzou, jednak ako mazanie. Okrem toho tiež bráni nahromadeniu niektorých kontaminantov, ktoré sa nevyhnutné vyskytnú pri každom použití.

Takže kolegovia drevorubači, je to hotové. Vaša motorová píla je dobre naolejovaná a nabrúsená pre váš ďalší projekt. Teraz treba motorovú pílu len pravidelne čistiť a udržiavať pre dlhodobú a efektívnu prevádzku tohto dôležitého motorového náradia. Pokiaľ neposkytnete píle správnu údržbu, budete pravdepodobne musieť čoskoro absolvovať drahú výmenu.

Mazanie reťaze reťazovej píly pomocou prípravku WD-40

Záver

Je extrémne dôležité vždy udržiavať reťazovú pílu čistú, inak by to mohlo ovplyvniť výkon reťaze a tiež skutočnosť, do akej miery je píla pri jej používaní bezpečná. Táto príručka by vás mala naučiť, ako jednoduchým spôsobom udržiavať reťaz čistú a pripravenú na použitie!

Súvisiace Poradňa

Kontaktujte nás

AutoMax Slovakia, s. r. o. Bojnická 3, 831 04 Bratislava, Slovenská republika

© 2020 WD-40 Company