tracking

Ako opraviť zadretú roletu

Tieto sťahovacie rolety sú skutočne komfortnou súčasťou domova! Už žiadne otváranie okna a zatváranie drevených okeníc. A pre tých sofistikovanejších: môžete dokonca ich ovládanie naprogramovať. Nech žije technológia! Ale bez ohľadu na to, ako sú vaše rolety sofistikované, nezbavíte sa ich údržby. A áno, niekedy sa dokonca i zadrú… Takže dnes vám prinášame tipy a triky, ako opraviť zadretú roletu! Zadretá roleta je problém.

Najprv musíte zistiť príčinu zadretia rolety. Existujú 4 hlavné príčiny zadretia:

  1. Vodidlo rolety nie je správne usadené vo vodiacich lištách
  2. Lamely rolety sú zlomené
  3. Roleta je zaseknutá v navíjacom boxe
  4. Ak ide o ručne ovládané rolety, pretáča sa kľuka

Nech už je príčina akákoľvek, odporúčame vám, aby ste na zablokovanú roletu nikdy netlačili silou, mohlo by to ešte viac poškodiť mechanizmus.

Veci, ktoré budete potrebovať

  • Handričky z mikrovlákna

  • Diely, ktoré je treba v prípade potreby vymeniť (lamely, diely motora, …)

  • Čierne mydlo na vyčistenie rolety

  • Silikónové mazivo WD-40 SPECIALIST, na mazanie koľajničiek a hnacích dielov

  • Čistič kontaktov WD-40 SPECIALIST Contacts Cleaner, na čistenie a obnovenie elektrického kontaktu v motorovej skrini

Krok 1: OPRAVTE KOĽAJNIČKY ZADRETEJ ROLETY

Ak chcete tento problém vyriešiť, jednoducho vráťte bez použitia sily lamely späť do koľajničiek. Najprv skontrolujte stav koľajničiek. Niekedy sú znečistené, čo spôsobí nesúlad lamiel! Odstráňte z koľajničiek prach a iné nečistoty. Potom pojazdy namažte. Na to odporúčame použiť silikónové mazivo WD-40 Specialist, ktoré zabráni hromadeniu prachu a iných nečistôt a zaistí izoláciu proti vlhkosti pri trvalej lubrikácii koľajničiek. Nakoniec opatrne zrovnajte lamely rolety na oboch stranách a aktivujte mechanizmus otvárania a zatvárania, aby ste zistili, či je problém vyriešený. Pokiaľ je roleta stále zablokovaná, príčina môže mať iný dôvod. Zadretá roleta je jednoducho problém.

Ako opraviť zadretú roletu

Krok 2: VYMEŇTE ZLOMENÉ LAMELY

Pokiaľ sa lamely zlomili, nezostane vám nič iné, než ich vymeniť! V takom prípade sa obráťte na výrobcu, aby ste zistili náklady a postup, ktorý bude nasledovať. Niekedy stačí vymeniť niekoľko lamiel, inokedy je nutné vymeniť celú roletu.

Ako opraviť zadretú roletu

Krok 3: OPRAVTE PORUCHU NA MOTORE V NAVÍJECOM BOXE ROLETY

Pokiaľ roleta zostane zaseknutá v navíjacom boxe, porucha môže byť v motore alebo v spínači, ak je elektrický. V takom prípade najprv skontrolujte batérie diaľkového ovládača (ak je k dispozícii) alebo nástenného spínača. Druhá hypotéza: porucha je v motore. V takom prípade demontujte navíjací box rolety a skontrolujte stav motora a susedných častí. Niektoré časti môžu byť poškodené, takže ich bude nutné vymeniť. Pokiaľ nie ste si istí, či takú opravu zvládnete sami, obráťte sa priamo na technika údržby.

Ako opraviť zadretú roletu

Krok 4: OPRAVTE KĽUKU ZADRETEJ ROLETY

Ak sa kľuka pretáča naprázdno, môže byť toto zablokovanie spôsobené uvoľnením osi navíjania. V takom prípade rozoberte navíjací box a skontrolujte stav osi navíjania. Podľa toho, čo tam nájdete, budete jednoducho musieť navijak vrátiť do jeho osi, vymeniť poškodenú časť alebo namazať mechanizmus silikónovým mazivom alebo bielou lítiovou vazelínou WD-40 Specialist.

Ako opraviť zadretú roletu

Krok 5: ROLETU PRIEBEŽNE UDRŽUJTE, ABY NEDOCHÁDZALO K ZADRETIU

Nakoniec vždy pamätajte na údržbu vašej rolety/roliet, aby ste zabránili ich zaseknutiu! Za týmto účelom čistite okenice mydlovou vodou handričkou dvakrát až trikrát ročne. Po zvyšok času zabráni hromadeniu prachu a poškodeniu mechanizmu ofúknutie. Nakoniec namažte koľajničky roliet silikónovým mazivom – v ideálnom prípade hneď ako dokončíte čistenie mydlovou vodou.

Ako opraviť zadretú roletu

ZÁVER

Teraz už poznáte všetky tipy a triky, ako sa vyhnúť zadretiu alebo ako opraviť zablokovanú roletu !

Objavte všetky naše ďalšie motocyklové, automobilové návody a návody domácich majstrov na našom blogu.

Neváhajte sa podeliť o svoje vlastné tipy: @wd40slovakia 🇨🇿 | # WD40slovakia # WD40 #sprej #univerzalnipripravek #ochrana #UseOftheDay # WD40Wins # WD40Works #FixTheWorld #DIY

Ďalšie informácie zistíte na našom webe automax-group.com.

Súvisiace články

Kontaktujte nás

AutoMax Slovakia, s. r. o. Bojnická 3, 831 04 Bratislava, Slovenská republika

© 2020 WD-40 Company